ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

1ο KOUROUMPELAKI 2014: Οι Τσαπάκης – Χαλκιαδάκης πρωταθλητές της άμμου

004 1st KOUROUMPELAKI 2014:

Με τους πιτσιρικάδες Τσαπάκη Νίκο και Χαλκιαδάκη Νικόλα να κατακτούν το 1ο κουρουμπελάκι ολοκληρώθηκε την Κυριακή το απόγευμα στις 7 και μισή το τουρνουά. Ένα τουρνουά που ξεκίνησε έναν νέο θεσμό με ένα τουρνουά συμμετοχής μόνο Ρεθεμνιωτών και που έχει ως σκοπό την καθιέρωσή του.

Το τουρνουά beach volley 2×2 ανδρών ξεκίνησε με την πραγματοποίηση των προκριματικών αγώνων την Παρασκευή 22 Αυγούστου όταν οι 14 ομάδες έπαιξαν αγώνες νοκ-άουτ για τις 7 θέσεις που υπήρχαν κενές στο κυρίως 16άρι ταμπλό. Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 12 το μεσημέρι και μέχρι το απόγευμα της Παρασκευής στις 7 είχαν ολοκληρωθεί. Ανακοινώθηκαν οι 7 νικήτριες ομάδες και μαζί με τις 9 που ήταν ήδη στο ταμπλό ήταν όλα έτοιμα για να ξεκινήσει ένα τουρνουά με πολύ beach volley μέσα στις επόμενες δύο μέρες.

Το Σάββατο το πρωί στις 10:30 άρχισαν να μαζεύονται σιγά σιγά οι πρώτες ομάδες και πρεμιέρα στο τουρνουά έκαναν οι δυάδες Μπεμπής/Μπαρκάτσας – Τσαπάκης/Χαλκιαδάκης με το σκορ στο 0-2 (11-15, 13-15) στέλνοντας τους πρώτους στην πλευρά των χαμένων και τους δεύτερους να συνεχίζουν προς τον τελικό με τον πιο εύκολο δρόμο. Ακολούθησαν συνολικά 29 παιχνίδια μέσα σε 2 ημέρες μέχρι να πραγματοποιηθεί ο τελικός την Κυριακή το απόγευμα στις 7 μ.μ. Στους ημιτελικούς του τουρνουά συναντήθηκαν στον Α’ ημιτελικό οι Κανακάκης/Καλαιτζιδάκης – Τσαπάκης/Χαλκιαδάκης με τους δεύτερους (οι οποίοι ήταν και νούμερο 1 στο ταμπλό) να κερδίζουν με 0-2 (15-21, 19-21) και στον Β’ ημιτελικό οι Λεμπιδάκης/Σιμάκης – Ξενικάκης/Δασκαλάκης με τους πρώτους να επιβραβεύουν μια καλή πορεία πηγαίνοντας με 2-0 (21-18, 21-10) στον τελικό.

001 003

Έτσι λοιπόν στο 1ο κουρουμπελάκι που πραγματοποιήθηκε στον τελικό είχαμε Τσαπάκης/Χαλκιαδάκης – Λεμπιδάκης/Σιμάκης με τους πρώτους να επιβεβαιώνουν την πρώτη θέση που είχαν στο ταμπλό παίζοντας πραγματικά πολύ μαχητικά, με πάθος, όρεξη και δίψα για διάκριση. Κέρδισαν με 2-1 (24-22, 15-21, 15-9) στο τάιμ μπρέικ φυσικά αφού κατάφεραν να πάρουν δύσκολα το πρώτο σετ με 24-22, αλλά στο 3ο σετ πήραν κεφάλι απ’ την αρχή και δεν το έχασαν καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Την πολύτιμη οικονομική τους βοήθεια στο τουρνουά που διοργάνωσε ο Στέλιος Κουνδουράκης προσέφεραν οι επιχειρηματίες Δημήτρης Περνιεντάκης, Στέλιος Σαμψών και Νίκος Σκαρτσιλάκης (Mona Lisa). Χορηγοί επικοινωνίας στο διαδίκτυο ήταν το www.rethemnos.gr και το www.rethemnosnews.gr και φυσικά οι Εκδόσεις Καλαϊτζάκης. Έπαθλο χρηματικό για τους νικητές και φιναλίστ δεν είχε, αλλά το Κέντρο ευεξίας Agigma προσέφερε 2 ολόσωμα Μασάζ για τους νικητές και για τους ηττημένους 2 μασάζ πλάτης. Έτσι όπως και σε κάθε τουρνουά όταν υπάρχει η κατάλληλη βοήθεια μπορούν όλα να βγουν εις πέρας. Το τουρνουά πέρασε στην ιστορία, ήταν το 1ο μιας σειράς που μόλις ξεκίνησε και ο διοργανωτής όπως και στο κουρούμπελο, έτσι και στο κουρουμπελάκι μας υποσχέθηκε περισσότερες εκπλήξεις του χρόνου.