Εύκολα το Ρέθυμνο Aegean στην Ελευσίνα, 70-80

σίμπσον

Μεγάλη νίκη πήρε το Ρέθυμνο στην έδρα της Ελευσίνας με 80-70. Οι Ρεθυμνιώτες με εκπληκτικό ξεκίνημα (0-13) επέβαλλαν το ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης και επικράτησαν σχετικά εύκολα. Οι γηπεδούχοι όσες φορές και να προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, βρήκαν απέναντί τους μία πολύ δυνατή επιθετική γραμμή, γεγονός που οδήγησε στην ήττα.

Κορυφαίοι για τον Πανελευσινιακό ήταν οι Αθανασούλας και Τζόνσον με 12 πόντους αμφότεροι, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Κάουνσιλ με 22 πόντους που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Το Ρέθυμνο μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Σίμπσον να πετυχαίνει 8 πόντους (με 2 τρίποντα) και τον Κάνσιλ να σκοράρει με λέι απ προηγήθηκε γρήγορα με 0-10 στο 4ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Τζίμη Κουστένη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το Ρέθυμνο δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σίνη διαμόρφωσε το 0-13. Ο Πανελυσινιακός αντέδρασε και με τον Τζόνσον να πετυχαίνει 6 πόντους (2/2 τρίπονυα) μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο το Ρέθυμνο απαντούσε σε κάθε καλάθι των γηπεδούχων, μέχρι και το 17′. Οι Κρητικοί με σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στους 15 (25-40), όμως ο Αθανασούλας με τρίποντο και 2/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου: 30-40.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζόνσον με 12 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κάουνσιλ και Σίμπσον με 8 πόντους εκατέρωθεν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο συνέχισε να επιβάλλει το ρυθμό του και με επιθετική πολυφωνία, έφερε τη διαφορά στο +15 (35-50). Ο Τζίμης Κουστένης, βλέποντας τους πάικτες του να μη μπορούν να σταματήσουν τον οίστρο των φιλοξενούμενων κάλεσε τάιμ άουτ και πέρασε στο παιχνίδι τον Δορκοφίκη στη θέση του Μάρεϊ. Η είσοδος του έμπειρου φόργουορντ, έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα της Ελευσίνας και πέτυχε να κατεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους, με το δεκάλεπτο να λήγει 52-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανελευσινιακός έδειξε να πετάει λευκή πετσέτα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ρεθύμνου να δώσουν διαστάσεις στο σκορ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 (58-75, στο 36′). Οι φωνές του Τζίμη Κουστένη αφύπνισαν τους γηπεδούχους, που με επιμέρους σκορ 12-5, διαμόρφωσε το τελικό σκορ: 70-80.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 52-62, 70-80

ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Κουστένης): Κοξ, Ρόμπινσον 11, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρει 1, Αθανασούλας 12 (1), Μάρκοβιτς 3 (1), Δορκοφίκης 6, Ιωάννου 9 (1), Τζόνσον 12 (2), Καλές 9.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 10 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 9, Κάουνσιλ 22 (1), Άλεν 6, Καλαμπόκης 5, Φαγιέ 7 (1), Σίνης 9 (1), Κράβιτς 10, Αλίλχοζιτς 2, Δουλγεράκης.

ebasket.gr

Σκουρτόπουλος: «Σπουδαία νίκη»

Το Ρέθυμνο έφυγε με το ροζ φύλλο από την Ελευσίνα με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να χαρακτηρίζει τη νίκη της ομάδας του σπουδαία.

«Εμείς ήρθαμε σήμερα να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, νομίζω πολύ κατάλληλα προετοιμασμένοι και με σεβασμό απέναντι στον αντίπαλο. Νομίζω πως η θέση της Ελευσίνας είναι πλασματική, είναι καλή ομάδα και ειδικά στα τελευταία παιχνίδια έχει δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο και αυτό είναι που τονίσαμε στα παιδιά. Για το πόσο σπουδαία είναι η νίκη μας το αποδεικνύουν τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια και νομίζω αυτή θα είναι η χρονιά εν ολίγοις.

Πρέπει να είμαστε σοβαροί, συγκεντρωμένοι και να αποφεύγουμε στραβοπατήματα για να κάνουμε κάτι καλό στο τέλος. Είχαμε σε καλή μέρα τους ψηλούς και ο Σίνης και ο Κράβιτς είχαν διψήφια νούμερα. Εμείς πρέπει να δουλεύουμε συνέχεια γιατί έχουμε κάποια παιδιά πολύ άπειρα και χρειάζεται δουλειά και υπομονή για να μπορέσουμε να βελτιωθούμε».

Ο Γιάννης Σίνης ανέφερε από την μεριά του: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σε μια δυνατή έδρα, παίξαμε το παιχνίδι μας, τρέξαμε, πήραμε τα ριμπάουντ, κάναμε ότι μας είπε ο προπονητής μας και φτάσαμε σε αυτή την δύσκολη νίκη».