Με καλή εμφάνιση έκλεισε τη χρονιά το Ρέθυμνο Cretan Kings

Ρέθυμνο - ΟλυμπιακόςΟ Ολυμπιακός χρειάστηκε μια επιβλητική περίοδο, ώστε να φύγει με το “διπλό” από το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 77-73 της ομώνυμης ομάδας, και να προκριθεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν επιμέρους 26-13 στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν ακόμα και με 19 πόντους. Όμως οι Ρεθυμνιώτες δεν τα παράτησαν, επέστρεψαν και μπόρεσαν να κλείσουν την ψαλίδα.

Ο Χακίμ Ουόρικ αποτέλεσε το “πρώτο βιολί” των πρωταθλητών με 17 πόντους και ο Βασίλης Σπανούλης ακολούθησε με 14. Από τους γηπεδούχους διακριθέντες ήταν οι Ράιαν Χάροου και Ντάριους Κάρτερ με 17 και 14 πόντους, αντιστοίχως.

Μετά τα κλειστά πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίρνει τα ηνία του αγώνα, χτίζοντας διαφορά 7 πόντων (6-13 στο 5′) ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει περαιτέρω. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο όντες μπροστά με 16-13.

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν το προβάδισμα (21-22 στο 14′) στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το μομέντουμ και να ξεφύγουν για τα καλά. Το προβάδισμα εναλλάχθηκε αρκετές φορές ανάμεσα στα δύο “στρατόπεδα” και οι Πειραιώτες, εν τέλει, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-36.

Η επανάληψη είχε διαφορετικό μοτίβο. Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισε να βρίσκει ρυθμό, όπως και ο Σπανούλης, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να εκτοξευθεί στους 19 πόντους (42-61 στο 28′). Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν στην τελευταία περίοδο βρισκόμενοι πίσω με 17 πόντους (49-66) αλλά δεν ήταν διατεθειμένοι να πέσουν αμαχητί.

Με πεντάδα τους τρεις πιτσιρικάδες (Δουλγεράκη, Θεοδωρίδη, Παναρετάκη, τον “φαντεζί” Χάροου και τον Σάφτενααρ και επωφελούμενοι την αστοχία και κάποια λάθη των “ερυθρολεύκων”, κατόρθωσαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (65-74 στο 36′), πλησιάζοντας μέχρι και τους 4 πόντους (73-77), 1 λεπτό πριν την κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (3), Μάντεν 12 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Στόουν 3 (1), Κάρτερ 14, Σχίζας 5 (1), Σάφτενααρ 3, Τσακαλέρης 3 (1), Χάροου 17 (2), Παναρετάκης, Δουλγεράκης 3 (1), Θεοδωρίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 4, Χάντερ 11, Στρόμπερι 3 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ 17, Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι 5, Αθηναίου 2.