Νίκη για Ρέθυμνο με σούπερ Ντελινικάιτις!

ρέθυμνο - αρκαδικόςΕμφανώς ανώτερο το Ρέθυμνο επικράτησε στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” του Αρκαδικού με 89-76 πιστοποιώντας ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-8, σταδιακά όμως οι Ρεθυμνιώτες με αιχμή του δόρατος τον Ντελινινκάιτις, ο οποίος ήταν εξαιρετικός τόσο στα οργανωτικά, όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα, πήρε τα ηνία περνώντας μπροστά με 15-12 δύο λεπτά αργότερα. Με πέντε σερί πόντους από τον νεοαποκτηθέντα Τζόουνς ο Αρκαδικός ισοφάρισε σε 17-17 και έμεινε κοντά με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (21-20).

Στη συνέχεια όμως το Ρέθυμνο βελτιώνοντας θεαματικά την αμυντική του λειτουργία και με τον Στόουν να αποτελεί τον δεύτερο πόλο στην επίθεση κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ. Με επιμέρους 15-5 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-25), καθώς οι Αρκάδες ήταν αρκετά επιπόλαιοι στις επιθέσεις τους με συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια.

Η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 13 πόντους (40-27), για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 44-36. Το σκηνικό δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και ουσιαστικά σε κανένα σημείο δεν κινδύνευσει ιδιαίτερα, αφού ο Αρκαδικός ήταν πολύ κακός στην άμυνα κάτι που δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι καλύτερο.

Κορυφαίος του Ρεθύμνου ο Ντελινινκάιτις με 23 πόντους, επίσης πολύ καλός ήταν και ο Χάροου με 17 πόντους, 15 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους ηττημένους Λίτζιον και Τζόουνς σημείωσαν από 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτς 23 (4), Σχίζας 7 (1), Μάντεεν, Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 6 (2), Τσακαλέρης 2, Χάροου 21 (2), Στόουν 14, Κάρτερ 9, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 20 (3), Καββαδάς 13, Βαν Οόστρουμ 8, Κοψάφτης, Στεφανίδης 2, Νουτίνεν 8, Καλλινικίδης 5, Εζώμο, Τζουγκαράκης, Λι, Λίτζιον 20 (3).