ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ντέρμπι στον Άλιμο με νικητή τον ΟΠΕΡ!

ΟΠΕΡ

Σε δυνατό ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στους Τράχωνες Αλίμου και τον ΟΠΕ Ρεθύμνου που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Κρήτης με 2-3 σετ.

Οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη για τους δικούς τους λόγους, οι μεν Τράχωνες για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού ο δε ΟΠΕΡ για να μπει στην 4άδα.

Μετά την αναπάντεχη ήττα του Ηρακλή από το Ωραιόκαστρο ο ΟΠΕΡ εδραιώνεται στην 4η θέση ενώ οι Τράχωνες περιμένουν και το αποτέλεσμα του αγώνα Παναθηναϊκός – Μακεδόνες για να δουν αν θα τα καταφέρουν να μείνουν στην Α1.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από δυνατές κόντρες και επιθέσεις, με μεγάλες φάσεις κι από τις δύο ομάδες και διακυμάνσεις στο σκορ. Ωστόσο το Ρέθυμνο έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και κατάφερε να φύγει με τη νίκη. Ο ΟΠΕΡ βρέθηκε να προηγείται με 1-0 σετ, αλλά οι Τράχωνες μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο σετ και ισοφάρισαν σε 1-1. Οι Τράχωνες συνέχισαν να πιέζουν και το σετ εξελίχτηκε σε ντέρμπι το οποίο κατέληξε στους Τράχωνες με 27-25. Τα κορίτσια από την Κρήτη μπροστά στην ήττα που πλησίαζε πίεσαν και κατέκτησαν το σετ με 25-21 οδηγώντας στο τάι μπρέικ τον αγώνα εκεί που κράτησαν τον καλό τους ρυθμό και κατέκτησαν το παιχνίδι με 2-3.

Ο προπονητής του ΟΠΕΡ, Μιχάλης Χαχαγιόπουλος δήλωσε: «Ήταν πραγματικό ντέρμπι. Εμείς έχουμε προβλήματα και το γεγονός πως γυρίσαμε ένα ματς απέναντι σε μία ομάδα που καίγεται για τους βαθμούς και έπαιζε στην έδρα της, λέει πολλά».

Τα σετ: 20-25, 25-22, 27-25, 21-25, 11-15.