ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 116-83

Ένα δεκάλεπτο και συγκεκριμένα το τρίτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να φτάσει δια περιπάτου στη νίκη επί του Ρεθύμνου.

gentile-pao-rethimno

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε εντός έδρας το μαχητικό στο 1ο ημίχρονο, Ρέθυμνο (6-6) με 116-83, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League, πανηγύρισε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα, κάνοντας, παράλληλα, μία καλή προπόνηση ενόψει του εκτός έδρας παιχνιδιού της Παρασκευής με την Ούνικς Καζάν για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα.

Οι “πράσινοι” τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο (46-44), ωστόσο πάτησαν τέρμα το γκάζι στο δεύτερο, κάνοντας φύλλο και φτερό τους Κρητικούς.

Ένα διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, έπαιξαν τρομερό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, έχοντας 7/9 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Σκόραραν 37 πόντους, κάνοντας το τέλειο… δεκάλεπτο.

Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος μέτρησε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής, με τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεκουράζοντας τους λεγόμενους “βασικούς”.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, με τον Φελντέιν (18π.) και τον Σίνγκλετον (16π.) να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα. Καταλυτική, βέβαια, ήταν η παρουσία του Νικ Καλάθη, ο οποίος καθοδήγησε αρμονικά την ομάδα σ’ ακόμα ένα παιχνίδι, έχοντας 15 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος σε 19 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Καμπερίδης με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-44, 83-52, 116-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (3), Νίκολς 6, Φελντέιν 18 (4), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Καλάθης Ν. 15 (1 τρίπ., 7 ασ.), Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 3 (1), Καλάθης Π. 2, Φώτσης 2, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 23 (2), Τζεντίλε 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 5, Φιτσπάτρικ 7, Τάλτον 10, Γιαννόπουλος 14 (2), Κράβιτς 13, Ραζής, Χριστοδούλου 4 (6 ασ.), Καμπερίδης 15 (1), Παναρετάκης 3 (1), Θεοδωρίδης 4, Έντουαρντς 8, Λαγουδάκης.