Ρέθυμνο Aegean: Νίκη στα Τρίκαλα και βλέψεις για τετράδα!

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο πέρασε από τα Τρίκαλα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 95-85 και διατηρήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

trikala-agor

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καλαμπόκης (16π.), Κάουνσιλ (15π.) και Φαγιέ (13π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πάνος και Ίνγκραμ με 17 πόντους έκαστος.

Οι Ρεθυμνιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι και το 15ο λεπτό, όταν και προηγήθηκαν με 41-31. Όλα έδειχναν πως η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη και με επιμέρους σκορ 14-3, πήραν το προβάδισμα με 44-43 στο 18′. Το ημίχρονο βρήκε τελικά το Ρέθυμνο μπροστά στο σκορ με 47-46.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο δεν είχε διάθεση για περαιτέρω αστεία. Τα Τρίκαλα αντιστάθηκαν σθεναρά μέχρι και το 28′ (63-62 μπροστά το Ρέθυμνο), ωστόσο η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους κρητικούς, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 72-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στο ρελαντί στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-47, 64-72, 85-95.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 17 (3), Νικολόπουλος, Τρέισι 15, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 17, Σπανός, Καμαριώτης 2, Ματαλών 9 (1), Θώδος 2, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 3 (1), Λίντγκβιστ 9 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5, Κουμπούρας 13 (1), Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 15 (4), Άλεν 6 (2), Καλαμπόκης 16 (2), Φαγιέ 13 (1), Σίνης 4, Χείλαρις 5 (1), Κράβιτς, Δουλγεράκης, Χόλις 6 (1).

Τα σενάρια για τις θέσεις 4-6

Η νίκη του Ρεθύμνου στα Τρίκαλα σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ άλλαξαν τα δεδομένα για τη μάχη της 4ης θέσης.

Πλέον η ομάδα της Κρήτης που στο φινάλε υποδέχεται τον Άρη ενώ η ΑΕΚ πάει στη Δράμα έχει ελπίδες ακόμη και για την 4η θέση! Πως; Με νίκες Ρεθύμνου, ΑΕΚ θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία. Το Ρέθυμνο για να πάρει την 4η θέση θέλει νίκη με +26 (5η ΑΕΚ, 6ος Άρης) με νίκη με +7 παίρνει την 5η (4η ΑΕΚ, 6ος Άρης) ενώ με νίκη έως +6 ή ήττα μένει 6ο (4η ΑΕΚ, 5ος Άρης). Η δε ΑΕΚ αν χάσει στη Δράμα και νικήσει το Ρέθυμνο πέφτει στην 6η θέση!