Στην Αμαλιάδα “δοκιμάζεται” το Ρέθυμνο Aegean (NovaSports2, 17:00)

Τα Σάββατο 25 Οκτωβρίου, η ομάδα του Ρέθυμνο Aegean δίνει τον τρίτο της αγώνα για το πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, αντιμετωπίζοντας τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 17:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τα κανάλια NS2 και NS2 HD/Λεπτό προς Λεπτό.

Σε δηλώσεις του, ο συνεργάτης του Θανάση Σκουρτόπουλου, Χάρης Κουλουριώτης, αναφέρθηκε στον επικείμενο αγώνα, λέγοντας: «Είναι ένα πολύ σημαντικό ματς όπως όλα και θα «κυνηγήσουμε» μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα. Η συγκέντρωση και η άμυνα είναι τα στοιχεία που πρέπει να έχουμε σε μεγάλο βαθμό ώστε να πάρουμε τη νίκη. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας είναι μία νέα ομάδα που διαθέτει ταλέντο και έμπειρους παίκτες και στην έδρα του παίζει αρκετά καλά».

faye_kaod_12

Από την πλευρά των πρωταγωνιστών εντός παρκέ, ο διεθνής φόργουορντ της ομάδας, Μουχάμαντ Φαγιέ, επεσήμανε τα σημεία «κλειδιά» του ματς, αναφέροντας: «Όλοι οι αγώνες είναι εξίσου σημαντικοί. Εμείς θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη, η οποία θα είναι η πρώτη εκτός έδρας. Η ήττα από τον ΠΑΟΚ μας έχει πεισμώσει. Η ομάδα μου όπως όλοι γνωρίζουν, έχει πολύ ταλέντο στην επίθεση αλλά το «κλειδί» για τη νίκη είναι η καλή αμυντική λειτουργία και τα ριμπάουντ. Ο αντίπαλος μας διαθέτει παίκτες που σκοράρουν αρκετά και εμείς πρέπει να βρούμε τον τρόπο για να τους σταματήσουμε».