ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

2η θέση για τις Νεανίδες του ΝΟ Ρεθύμνου!

Την 2η θέση στην Ελλάδα κατέκτησαν οι Νεανιδες του ΝΟ Ρεθύμνου, οι οποίες ηττήθηκαν στον μεγάλο τελικό του πρωταθληματος πόλο νεανίδων με 15-11 από την «οικοδέσποινα» ΝΕ Πατρών!

IMG_1498

Δύο ομάδες από την ελληνική περιφέρεια και από δύο περιοχές που καλλιεργούν παραδοσιακά τη γυναικεία υδατοσφαίριση, η ΝΕ Πατρών και ο ΝΟ Ρεθύμνου, αγωνίστηκαν στο μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Νεανίδων (Κυριακή 25/6), στο κολυμβητήριο “Αντ. Πεπανός” της Πάτρας για το τρόπαιο του πρωταθλητή 2017 στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

Οι Πατρινές μπήκαν πιο δυνατά στον τελικό και κατόρθωσαν να προηγηθούν με 3-1 στο φινάλε του α’ οκταλέπτου. Στην β’ περίοδο η κατάσταση ήταν πιο ισορροπημένη με την Μυριοκεφαλιτάκη να παίρνει στις πλάτες της το ΝΟΡ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 4-6. Καθοριστικό για την έκβαση του τελικού έπαιξε το τρίτο οκτάλεπτο, όπου η ΝΕ Πατρών πάτησε γκάζι και κατόρθωσε να ξεφύγει με 6-11, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την κατάκτηση του τίτλου, αφού στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με το 11-15 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στον πρώτο ημιτελικό, το πρωί της Κυριακής, στο ίδιο κολυμβητήριο, ο ΝΟ Ρεθύμνου νίκησε άνετα τον Ολυμπιακό με 13-5, ενώ στον δεύτερο ημιτελικό, που ήταν ντέρμπι, η οικοδέσποινα ΝΕ Πατρών με 9-8 του ΑΝΟ Γλυφάδας.

ΤΑ οκτάλεπτα: 1-3, 3-3, 2-5, 5-4.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Χατζηδάκης): Μυριοκεφαλιτάκη 7, Λιμπιτάκη 3, Γαβαλά 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος): Μοίραλη 3, Μπιτσάκου 3, Τσιμάρα Ευδοκία 3, Λυκοθανάση 3, Μπαλάτσα 2, Παπαδοπούλου 1.