ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

4ο Τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”: ΠΑΟΚ – Ούνιξ Καζάν 86-91

Ένα τρίποντο του Κώστα Καϊμακόγλου αρκούσε για να δώσει στην Ούνιξ Καζάν… παράταση ζωής (κ.α. 75-75, με σουτ του διεθνούς φόργουορντ στα 3” για τη λήξη) στον πρώτο της αγώνα για το “Πέτρος Οικονομάκης”, εκεί όπου αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ. Άπαξ και πήρε φόρα ο “Κάι”, δεν σταμάτησε να εκτελεί και ηγήθηκε του 91-86, των Ρώσων.

PAOK_Uniks

Στο φινάλε της παράτασης, πάντως, ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Απόλλωνας Τσόχλας ωστόσο, αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Παρά τη διαφορά στο μέγεθος του προϋπολογισμού και τα πολλά αστέρια που έχει η Ούνιξ στη σύνθεσή της, εν τούτοις ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι στον αγώνα στο πρώτο μέρος. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που οι Ρώσοι έβλεπαν τον “Δικέφαλο” να ξεμακραίνει διαρκώς στο σκορ, αδυνατώντας από την πλευρά τους να σταματήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου.

Όλο αυτό ήταν άλλωστε απόρροια της κακής αμυντικής προσέγγισης από τους περισσότερους παίκτες της Ούνιξ, αφού αυτοί του ΠΑΟΚ κέρδισαν κατά κράτος τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι.

Έτσι, ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν άργησε να φτάσει στο +12 (20-8), επιβεβαιώνοντας την υπεροχή του στο “Μελίνα Μερκούρη”, την ίδια ώρα που ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπαθούσε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης κάνοντας διαρκώς αλλαγές. Εις μάτην όμως αφού η ομάδα του δεν μπορούσε να ανακάμψει.

Ενδεικτικό είναι πως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το οποίο τον βρήκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με αέρα εφτά πόντων (36-29), παρά το γεγονός πως η Ούνιξ έδειξε προς στιγμήν ικανή να φέρει τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, οι Ρώσοι έδειξαν να “ξυπνούν”. Αυτό όμως δεν φάνηκε να είναι αρκετό, αφού ακόμα κι όταν η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε -για λίγο- τα ηνία στο σκορ, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν αποκτώντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Με θύτες τους Όντουμ και Τσόχλα, που τους έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων (71-67) με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο, ο ΠΑΟΚ διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ, είδε τον Χαραλαμπίδη να του δίνει προβάδισμα τριών πόντων (75-72) με 5.6” να απομένουν για τη λήξη, αλλά δεν πήρε τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Αιτία; Το τρίποντο που πέτυχε ο Καϊμακόγλου από την κορυφή του τριπόντου στα 3” “γράφοντας” το 75-75 με το οποίο ολοκληρώθηκε το σαραντάλεπτο, αφού το σουτ που έκανε ο Όντουμ (από τη σέντρα και υπό κακές προϋποθέσεις) βρήκε… σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο επιβεβαιώθηκε η θεωρία που θέλει την ομάδα που οδηγεί έναν αγώνα στην παράταση να παίρνει τη νίκη. Η Ούνιξ Καζάν είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, κυρίως γιατί ο Καϊμακόγλου συνέχισε να σκοράρει, διατήρησε την υπέρ της διαφορά άνω των τριών πόντων (σ.σ.: ο Τσόχλας έχασε το τρίποντο που θα οδηγούσε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση) και κάπως έτσι γλίτωσε το φιλικό “πατατράκ” από τον ΠΑΟΚ.