ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

6η συνεχόμενη ήττα για τα κορίτσια του ΟΠΕΡ

Την πρώτη του ήττα για το 2016 και την 6η συνεχόμενη γνώρισε για μία ακόμη φορά ο ΟΠΕΡ, ο οποίος έχασε από τον Αίαντα στον Εύοσμο με 3-1 σετ.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα με την Λαγουδάκη στην σύνθεση της δεν κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη της νίκη εκτός των «τειχών», μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες.

Ο Αίας με όπλο το μπλοκ και κορυφαία την Φαμπιάν παρά τα 35 λάθη της (τα 11 στο δεύτερο σετ) πήρε πολύ σπουδαία νίκη διατηρώντας υψηλά ποσοστά στην επίθεση ενώ ο ΟΠΕΡ δεν μπόρεσε να περάσει μπάλες από το τοίχος της γηπεδούχου ομάδας.

Ο ΟΠΕΡ κατάφερε να παρουσιάσει καλό πρόσωπο μόνο στο δεύτερο σετ όπου παρόλο που έχανε με 17-11 έκανε τη μεγάλη αντροπή περνώντας μπροστά 18-19 και πήρε το σετ 22-25 για αντιδράσει όμως στη συνέχεια ο Αίας και να πάρει εύκολα τα δύο σετ που ακολούθησαν.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 25-18

Αίας (Ζωλασταθιάδης) Χρηστινίδου 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρονικίδου 11 (7/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 47% άριστες), Κυριακίδου 12 (6/15 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Στεφανίδου 14 (7/7 επ., 7 μπλοκ), Φαμπιάν 23 (17/35 ε., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες) Ναϊντένοβα 11 (8/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Γεωργιάδου -λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή 1 (1 άσο), Καλαγασίδη, Γλυκίδου, Ξανθοπούλου 2 (2 μπλοκ)

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Παρασκάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες), Λαγουδάκη 10 (7/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Κλεισιάρη 7 (7/24 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Σαλούστρου 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Ξαγοραράκη Β. 12 (5/7 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Παπουτσή -λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Τσελάνη, Κογεράκη 2 (2/2 επ.)

Οι δηλώσεις

Θανάσης Ντζαφέρης: «Είναι μια ήττα που προήλθε λόγω της κακής μας παρουσίας μας στην επίθεση, όπου δεχθήκαμε 22 μπλοκ. Βάζουμε το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε την προσπάθεια και οφείλουμε να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι από δω και πέρα ως τελικό».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Κάναμε αυτό που έπρεπε στα τρία τελευταία ματς, καθώς ακολουθεί το ταξίδι μας στην σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού, που σημαίνει ότι θα χάσουμε την επικοινωνία μας με τον βαθμολογικό πίνακα για λίγο καιρό».