Αήττητος προελαύνει ο Παναθηναϊκός στο ελληνικό πρωτάθλημα, κάνοντας επίδειξη δύναμης (103-69) απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη για την 22η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Κρις Σίνγκλετον, Κέι Σι Ρίβερς, Μάικ Τζέιμς, Έιντριαν Πέιν και Ματ Λοτζέσκι, βασίστηκαν στους 17 πόντους του Ίαν Βουγιούκα στη ρακέτα και τους 15 του Λούκας Λεκαβίτσιους στην περιφέρεια. Ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε 22 λεπτά, στα οποία είχε μεν μόνο 4 πόντους, αλλά και 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Με διπλάσια ριμπάουντ, ασίστ και 24/27 βολές, ο Παναθηναϊκός συγκεντρώνεται πλέον στο ματς της Παρασκευής (13/4) με τον Κολοσσό Ρόδου, πριν αφοσιωθεί στα πλέι οφ της Euroleague, με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αυτή ήταν η 14η ήττα του Ρεθύμνου που είδε τον Στέφαν Μούντι να σημειώνει 32 πόντους, αλλά συνεχίζει να… αισθάνεται τη δαμόκλειο σπάθη, καθώς δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια».

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103

Γκάμπριελ και Γκιστ σημείωσαν από 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, μετά το τζάμπολ, αλλά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ 15-12. Κι αυτό γιατί ο Μούντι μετρούσε 9 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ 2/2 τρίποντα είχε ο Χάρης Γιαννόπουλος. Έξω από τα 6.75 ισοφάρισε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (15-15). Η «μάχη» είχε συνέχεια μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Νίκο Παππά να δίνει προβάδισμα με 2/2 βολές (21-23 στο 10ο λεπτό). Στη 2η περίοδο, ο Παναθηναϊκός υπερίσχυσε σε όλους τους τομείς και με επιμέρους σκορ 18-35 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +19 (39-58). Ο Τσάβι Πασκουάλ δοκίμασε διάφορα σχήματα, με όσους παίκτες είχε βέβαια στη διάθεσή του και στο 30ο λεπτό οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 48-81. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε παρκέ κι ο νεαρός Γιώργος Καλαϊτζάκης (6π.). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +36 (65-101), πριν το τελικό 69-103.

Διαιτητές: Κορομηλάς-Ψαριανός-Δαρλαμήτσος

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γιαννόπουλος 14 (4/7 τρίποντα), Άρμστεντ 4 (2/8 σουτ), Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9, Χόμπσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17 (5/7 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Όγκαστ (7 ριμπάουντ), Μήτογλου 3