ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Ανεξήγητη ήττα του Ρεθύμνου στην Ελευσίνα 90-80

Κάρτερ

Η τέταρτη φετινή νίκη του ουραγού της Basket League ΟΠΑΠ, Πανελευσινιακού, ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα επκράτησε 90-80 του Ρεθύμνου εντός έδρας, για την 18η αγωνιστική, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη νίκη αυτή ο Πανελευσιανικός απέκτησε το… δικαίωμα στην ελπίδα για τη σωτηρία, την ώρα που οι Κρητικοί βλέπουν το «τρένο» της 4άδας να απομακρύνεται, καθώς έμειναν 3 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ. Μαγκουνής και Λιακόπουλος (από 21 πόντους) οδήγησαν επιθετικά τους νικητές, ενώ για το Ρέθυμνο ο Κάρτερ είχε 26 πόντους (οι 21 στο πρώτο ημίχρονο) και ο Πέτγουεϊ 19.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, βασισμένοι στην ευστοχία τους από τα 6,75μ. (9/15), με τον Κάρτερ να είναι ασταμάτητος σε αυτό το διάστημα με 21 πόντους (2/2 βολές, 5/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και τους Πέτγουεϊ και Λάτοβιτς να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Ετσι, στο 10′ το σκορ ήταν 28-17 υπέρ τους και στο ημίχρονο 54-42. Στο ίδιο διάστημα ο Πανελευσινιακός… απλά δεν έπαιζε άμυνα, ενώ την επίθεση Λιακόπουλος, Μαγκουνής και Εζιέκβου τον οδηγούσαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους («κλειδί» ο Αβραμίδης), ο Μαγκουνής εκτελούσε, ο Λιακόπουλος βοήθησε στη δημιουργία και ο Τσιάκος συνέβαλε στην άμυνα. Στο ίδιο διάστημα το Ρέθυμνο είχε 0/15 τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο(!), απέφυγε επιμελώς και ανεξήγητα να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και έτσι το 42-54 έγινε… 67-64 στο 30′!

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το ν καλό ρυθμό, ο Λιακόπουλος πήρε τη σκυτάλη της «επιθετικής μπαγκέτας», το Ρέθυμνο συνέχιζε να «σπάει τα στεφάνια» στα τρίποντα (1/8 στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο και 1/23 συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο) και έτσι το τελικό 90-80 ήρθε φυσιολογικά!

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54, 67-64, 90-80.

Διαιτητές: Σχινάς – Σώμος – Ανδρικόπουλος.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21 (5/5 τρίπ., 14 ριμπ.), Λιακόπουλος 21 (1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17 (10 ριμπ.).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6 (1), Κόμματος 5 (1), Κάρτερ 26 (4), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 19 (1), Σιζόπουλος 5 (1).