Απογοήτευσε και πάλι το Ρέθυμνο Cretan Kings – Αδιάφοροι οι παίκτες

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό και στο πρώτο του παιχνίδι μέσα στο 2019 διαλύοντας το Ρέθυμνο εντός έδρας με 80-64.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν απολαυστική στο πρώτο ημίχρονο και «καθάρισε» τον αγώνα φτάνοντας πλέον τις δέκα νίκες σε δώδεκα παιχνίδια κι αποδεικνύοντας ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα οι παίκτες του Ρεθύμνου έχουν ρεκόρ 2-10 και θα ψάξουν σε άλλα παιχνίδια τις απαιτούμενες νίκες ούτως ώστε να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην Basket League.

Ήταν πάντως χαρακτηριστική η διάθεση τους καθόλη την διάρκεια του αγώνα, καθώς δεν «ενόχλησαν» ούτε λεπτό τους παίκτες του Περιστερίου που έδειξαν να κάνουν μία χαλαρή προπόνηση.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα τις προθέσεις τους. Ξεκίνησαν παίζοντας σφιχτή άμυνα και βρίσκοντας τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 23-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στη δεύτερη περίοδο, οι περιφερειακοί του Ρεθύμνου δεν είχαν διάθεση για άμυνα, με αποτέλεσμα να τελειώσουν επί της ουσίας την αναμέτρηση ξεφεύγοντας με διαφορά 27 πόντων στο ημίχρονο (50-23).

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να μαζέψουν την έκταση της διαφαινόμενης ήττας τους. Εκμεταλλευόμενοι τη φυσιολογική χαλάρωση του Περιστερίου και μείωσαν για το τελικό 80-64.

Ο Ράιαν Χάροου απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι είναι μεταξύ των κορυφαίων γκαρντ του πρωταθλήματος. Ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου έπαιξε για 28 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε πάλι ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 19 πόντους. Σε …άλλο γήπεδο για μία ακόμη αγωνιστική οι Μπρέισι – Τζόουνς (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 2 ριμπ. σε 12′) και Κλάντον (0 προσπάθειες, 3 ριμπ. και 3 λάθη σε 17′).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Χάροου 15 (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντάνιελ 3 (1), Μουράτος 3 (1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 12 (3/3 τρίποντα), Σίρκο 8 (1), Κάλαχαν 5 (1)

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάντον, Ραζής 8 (1), Ντάνιελς 11 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οικονομόπουλος 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι-Ντέιβις 1, Τζόουνς 4 (6 ριμπάουντ)