ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΡΕΘΥΜΝΟ

Αστέρας Ρεθύμνου: Νίκησε τη Δόξα και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή

Μεγάλη νίκη για τον Αστέρα ο οποίος νίκησε τη Δόξα Πλατανέ στη Σοχώρα με 2-1 για την 9η αγωνιστή της Α’ ΕΠΣΡ και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά του από την κορυφή.

Ο αγώνας μόνο εύκολος δεν ήταν αφού ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος και των δύο ομάδων με τον δυνατό αέρα να κυριαρχεί σε όλο τον αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο δυνατός αέρας δεν άφησε τις ομάδες να ξεδιπλώσουν τις επιθετικές αρετές τους αφού όποτε έγινε προσπάθεια για να ανοίξει ο ρυθμός απέτυχε. Ο Αστέρας είχε δύο ευκαιρίες με ένα σουτ από τον Παπαδομανωλάκη και ένα μακρινό του Γύπαρη. Η Δόξα ανέβασε την απόδοσή της ειδικά μετά το 30′ και μετά αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ιδιαιτέρως.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας άνοιξε το σκορ σχετικά νωρίς όταν στο 55′ ο Ρότζεν έβγαλε μια τέλεια κάθετη πάσα και ο Παπαδομανωλάκης νίκησε με ψύχραιμο πλασέ τον Χνάρη για το 1-0.

Στη συνέχεια δε σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερη φάση αφού η ομάδα του Αστέρα έλεγχε πλήρως τον αγώνα και στο 69ο λεπτό έγινε το 2-0. Συγκεκριμένα  ο Γύπαρης 69′ πήρε την μπάλα και με ωραία πάσα βρήκε τον Ρότζεν που βγήκε απέναντι από τον Χνάρη και εκείνος με τη σειρά του έδωσε στον Τάκα που έγραψε το 2-0.

Η Δόξα μείωσε σε 2-1 με σουτ του Μυρθιανού με ασίστ του Σουμπασάκη στο 88ο λεπτό αλλά τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης με την ομάδα του Αστέρα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη αφού στο τελευταίο λεπτό ο Παπαδάκης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα σε σουτ του Δελήμπαση.

ΑΟΝ Αστέρας (Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Αντωνόπουλος, Καφετζής, Λαζαρίδης, Ψυχουντάκης, Σιόρε, Μαραθιανός, Τάκα (81′ Νεμπιάι), Γύπαρης, Ρότζεν, Παπαδομανωλάκης(78′ Βελονάκης)

Δόξα Πλατανέ (Παπαδάκης): Χνάρης, Βλαχάκης, Μαγιάφας, Λάζος (62′ Μυρθιανός), Περίφανος (62′ Καψαλάκης), Δελήμπασης Α. (62′ Μιχαλέρης), Δελήμπασης Στ., Τάκα, Μανωλιτσάκης, Σουμπασάκης, Σπυριδάκης