ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Χρυσός στο ακόντιο ο Μανώλης Στεφανουδάκης!

stefanouthakis

Συνεχίζονται οι ελληνικές επιτυχίες στην Βραζιλία με τον Μανώλη Στεφανουδάκη να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό F54, με καλύτερη βολή στα 29.45μ!

Αυτό είναι το δεύτερο παραολυμπιακό μετάλλιο που κατακτά μετά το χάλκινο που πήρε πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο στο ίδιο αγώνισμα.

Ο Στεφανουδάκης, που ζει και γυμνάζεται στην Γαλιά Ηρακλείου Κρήτης υπό την καθοδήγηση του Γιώργου Βαρβεράκη, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του παγκόσμιου ρέκορντμαν Ρώσου Αλεξέι Κουζνέτσοφ, το μόνο που έπρεπε να κάνει για να βρεθεί στην κορυφή ήταν να στείλει το ακόντιο κοντά στις επιδόσεις του.

Και μπορεί να μην ξεπέρασε τα 29 μέτρα 75 εκατοστά που είναι το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, ωστόσο έφτασε πολύ κοντά και πανηγύρισε δίκαια το σπουδαιότερο μετάλλιο της καριέρας του.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Ντόχα το 2015, είχε άλλες τέσσερις έγκυρες βολές που μετρήθηκαν 29.42μ., 27.47μ., 28.02μ. και 28.84μ.

Συγχαρητήρια Αρναουτάκη για το χρυσό στο Μανόλη Στεφανουδάκη

Τα θερμά του συγχαρητήρια στον Κρητικό αθλητή Μανόλη Στεφανουδάκη που κατέκτησε σήμερα το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία F54 του ακοντισμού στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο εκφράζει ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης.

«Όλοι οι Έλληνες και ιδιαίτερα οι Κρητικοί νιώθουμε μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια για την παγκόσμια διάκριση του συμπατριώτη μας αθλητή Μανόλη Στεφανουδάκη που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κορυφαία διοργάνωση των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο» δήλωσε ο Περιφερειάρχης Σταύρος Αρναουτάκης.

Ο Περιφερειάρχης παράλληλα εύχεται καλή συνέχεια στο Μανόλη Στεφανουδάκη όπως και σε όλα τα μέλη της Ελληνικής αθλητικής Παραολυμπιακής αποστολής που συνεχίζουν τις προσπάθειες τους στα Ολυμπιακά αθλήματα.