Δεν άντεξε στην Πάτρα το Ρέθυμνο, 82-73

απόλλων - ρέθυμνο 82 - 73

Ο Απόλλωνας έβλεπε την «πλάτη» του Ρεθύμνου για 30 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το επιθετικό κρεσέντο των Πατρινών, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 82-73 για την 5η αγωνιστική της Α1.

Ο Απόλλωνας έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο ματς κόντρα στο Ρέθυμνο και στις αρχές της πρώτης περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 10-4 στο έκτο λεπτό. Όμως στα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, το Ρέθυμνο έβαλε το πόδι του στο γκάζι και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-20(!) στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 16-24.

Ο Απόλλωνας παρότι ήταν εξαιρετικά άστοχος από την γραμμή των 6,75 κατάφερε να μειώσει σε 27-28 στο 15ο λεπτό, με το Ρέθυμνο όμως να απαντάει γρήγορα και να παίρνει εκ νέου μία μικρή διαφορά με 29-34. Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ οι οποίοι μέχρι εκείνη την στιγμή είχαν την πλήρη υπεροχή στα ριμπάουντ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (35-42).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με ένα 4-0 μείωσαν σε 42-44 στο 24ο λεπτό. Έκτοτε και έχοντας την ψυχολογία με μέρος τους οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ισοφάρισαν σε 47-47 (27ο λεπτό) και πέρασαν μπροστά με 49-47, ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε το Ρέθυμνο σε θέση οδηγού με 54-55.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με το Ρέθυμνο παρά τα πολλά του λάθη (12, ενώ ο Απόλλωνας είχε επτά) είχε προβάδισμα με 63-64. Όμως ένα τρίποντο του Πέτροβιτς και ένα δίποντο του Λιανού έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων (68-64) στον Απόλλωνα στο 35ο λεπτό.

Ο Πέτροβιτς συνέχισε να δίνει πολύτιμες λύσεις και μετά από κάρφωμα στο 36’ έκανε το 70-64. Ο Χιλ στο 38ο λεπτό και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μπολντς «σφράγισαν» τη νίκη του Απόλλωνα, καθώς έκαναν το 76-65.

O Aπόλλωνας τελικά πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στην φετινή Α1 με 83-73.

Δεκάλεπτα: 16-24, 35-42, 54-55, 82-73

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Χιλ 5 (2/2 διπ., 0/3 τριπ., 1/2 βολ.), Αργυρόπουλος 17 (6/9 διπ., 1/3 διπ., 2/3 βολ.), Καπερώνης (0/1 τριπ.), Τέιλορ 12 (5/5 διπ., 0/2 τριπ., 2/4 βολ., 7ρ.,), Ντάνιελ 4 (2/2 βολ., 0/1 βολ, 4ρ.), Λιανός 5 (1/2 διπ., 1/4 τριπ.), Πέτροβιτς 16 (4/4 διπ., 2/9 τριπ., 2/3 βολ., 6 ριμπ., ), Ζαφείτης (0/1 τριπ.), Μπολντς 21 (7/13 διπ., 1/4 τριπ., 4/7 βολ., 9 ρ.).

Ρέθυμνο Aegean(Θανάσης Γιαπλές): Χαρτ 10 (1/9 διπ., 2/4 τριπ., 2/2 βολ.), Καλλινικίδης  (0/1 διπ., 0/1 τριπ.) Κουμπούρας 10 (4/4 διπ., 2/2 βολ.), Αγγελόπουλος 4 (1/2 τριπ., 1/2 βολ.), Προύιτ 23 (6/11 διπ., 1/1 τριπ., 8/10 βολ., 5 ρ.), Καλαμπόκης 4 (1/3 διπ., 0/1 τρι., 2/2 βολ.), Κανονίδης (0/1 τριπ.), Λάτοβιτς (0/1 τριπ.), Αλεξάντερ 7 (3/8 διπ., 1/2 διπ.), Άρμπετ 5 (1/1 τριπ., 2/2 βολ.), Γκάμπριελ 10 (3/4 διπ., 4/5 βολ., 9 ριμπ.).