ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός – Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σηκώσει ακόμα ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο στην Κωνσταντινούπολη, καθώς ηττήθηκε με σκορ 80-64 από τη Φενέρμπαχτσε, στον τελικό της Euroleague. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος τουρκικής ομάδας στη διοργάνωση, στον δεύτερο (συνεχή) τελικό της ομάδας του Ομπράντοβιτς.

olympiakos-fener

Η Φενέρ ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, παίζοντας δυνατά και αποφασιστικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Απέναντί της ο Ολυμπιακός δεν κατάφερνε να δημιουργήσει ρήγματα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και συχνά κατέφευγε σε μακρινά σουτ, προκειμένου να μείνει κοντά στο σκορ.

Η ελληνική ομάδα στάθηκε ικανοποιητικά μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, όμως σιγά-σιγά άρχισε να μένει από δυνάμεις, με τους Τούρκους να ανεβάζουν τη διαφορά ώς τους 20 πόντους και να επικρατούν με ευκολία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Σε κάθε περίπτωση, η ήττα δεν αλλοιώνει τη μεγάλη προσπάθεια του Ολυμπιακού, ο οποίος πήγε στην Κωνσταντινούπολη ως το απόλυτο αουτσάιντερ και κατάφερε να παίξει στον τελικό, διεκδικώντας -όσο άντεχε- το τρόπαιο κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα.

Το χθεσινό Ευρωπαϊκό, ήταν το 9ο για τον Σέρβο προπονητή της Φενέρ (1 με Παρτιζάν, 1 με Μπανταλόνα, 1 με Ρεάλ, 5 με Παναθηναϊκό και 1 με Φενέρμπαχτσε).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 39-34, 60-48, 80-64.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 10 (9 ρ., 5 κοψ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς 4 (1), Μπογκντάνοβιτς 17 (3), Σλούκας 3 (1 τρ., 5 ασ.), Νάναλι 2, Βέσελι 8 (8 ρ.), Κάλινιτς 17 (4 τρ., 5 ρ., 5 ασ.), Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 11 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς 14, Γιανγκ, Τολιόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (2 τρ., 8 ασ.), Ουότερς 2, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 9 (3).