ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δεν τα κατάφερε ο ΟΠΕΡ στη Νάξο – Ήττα με 3-1

ΟΠΕΡ

Ο Πανναξιακός ξεκίνησε για ένα εύκολο ματς, αλλά τελικά χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια για να επικρατήσει του ΟΠΕΡ με 3-1, ενώ οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Ρέθυμνο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς στα δύο πρώτα σετ ήταν εντυπωσιακή, έχοντας μάλιστα στο β’ σετ 71% στην επίθεση, αλλά από το τρίτο σετ και μετά στο παιχνίδι μπήκε και ο ΟΠΕΡ (εκτός αποστολής η Φεντότοβα). Οι φιλοξενούμενες με την μετάθεση της Σαπαρέφσκα στην άκρη, μείωσαν τα λάθη και εκμεταλλεύτηκαν τα 11 που έκανε η Νάξος για να μειώσουν σε 2-1, ενώ παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 8-0 και 16-11 στο δ’ σετ, μείωσαν σε 23-22, ωστόσο η χαμένη κόντρα μπάλα για την ισοφάριση σήμανε και το τέλος του αγώνα.

Ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος δήλωσε: «Βόλεϊ παίχτηκε από το τρίτο σετ και μετά… Είμαι ευχαριστημένος γιατί στην πορεία βρήκαμε τρόπο να μπούμε στο παιχνίδι. Η Νάξος κέρδισε δίκαια σήμερα, αλλά θα μπορούσαμε να πάμε το ματς στο τάι μπρέικ. Τώρα θα ξεκουραστούμε και στο Ρέθυμνο θα παρουσιαστούμε διαφορετικοί με την Φεντότοβα αλλά ούτως ή άλλως είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι

Τα σετ: 25-16, 25-11, 20-25, 25-22

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 8 (6/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 16 (5/9 επ., 6 άσοι, 5 μπλοκ), Τσέσλιαρ 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 24 (22/43 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 48% άριστες), Καρπουζά 16 (13/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/12 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κακουράτου –λ (52% υπ. – 33% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 1 (1/4 επ.)

ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 11 (10/21 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 31% άριστες), Βασίλεβα 11 (9/29 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Νίκιτς 17 (15/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλογριδάκη 4 (1/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κατερίνη 3 (3/10 επ.), Μπόνχεβα 3 (1/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σημαντηράκη –λ (29% υπ. – 19% άριστες) / Χατζάκη Ρ.