ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Διασυρμός για τη Βραζιλία στο Μουντιάλ: Η Γερμανία τη διέλυσε με 7-1!

Brazil-Germany-1-7

Σε ένα από τα πλέον αξιομνημόνευτα ματς στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξελίχθηκε ο χθεσινός ημιτελικός ανάμεσα σε Βραζιλία και Γερμανία, στο Μινεϊράο του Μπέλο Οριζόντε, καθώς τα Πάντσερ ανάγκασαν τη Σελεσάο στην πιο βαριά ήττα τους, με το απίστευτο σκορ 7-1!

Μάλιστα, ήδη στο 30ό λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 5-0, με γκολ των Μίλερ (11’), Κλόζε (23’), Κρόος (24’ και 26’) και Κεντίρα (29’), ενώ ο Σίρλε πρόσθεσε στο δεύτερο ημίχρονο δύο ακόμα τέρματα, στο 69’ και στο 79’, με τη Σελεσάο να αρκείται στο γκολ της τιμής (;), που πέτυχε στο 90’ ο Όσκαρ.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Σελεσάο ξέσπασαν σε κλάματα, ενώ αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους οπαδούς, όσους δηλαδή είχαν μείνει στο γήπεδο, αφού πολλοί ήταν αυτοί που αποχώρησαν έξαλλοι και απογοητευμένοι μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με το γκολ που πέτυχε ο Μίροσλαβ Κλόζε έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με 16 γκολ, αφήνοντας πίσω του τον Βραζιλιάνο Ρονάλντο, ο οποίος μάλιστα βρισκόταν στο γήπεδο, σχολιάζοντας το παιχνίδι για λογαριασμό τηλεοπτικού σταθμού.

Πλέον, η Γερμανία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό, που θα βγει από το δεύτερη ημιτελικό ανάμεσα σε Αργεντινή και Ολλανδία (απόψε στις 23:00).