ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δυναμική παρουσία και διάκριση για τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Ρεθύμνου στον διεθνή αγώνα Aegean Regatta 2012

Μετά την ολοκλήρωση των ιστιοδρομιών, η αυλαία του διεθνή ιστιοπλοϊκού αγώνα Aegean Regatta 2012 έπεσε με μια λαμπρή τελετή λήξης στην Σύρο, όπου έγινε και η απονομή των επάθλων στους νικητές.

Το τελευταίο σκέλος του αγώνα, από την Βολισσό της Χίου ως την Ερμούπολη της Σύρου, ήταν περιπετειώδες αλλά και συναρπαστικό καθώς στη μέση της διαδρομής οι άνεμοι έφταναν σε ταχύτητα έως και τους 30 κόμβους με τους ιστιοπλόους να ταξιδεύουν τα 94 σκάφη που συμμετείχαν στην «Ρεγκάτα του Αιγαίου», στα όρια. Σ’ αυτό το σκέλος το σκάφος του ομίλου ΝΕΑΡΧΟΣ κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία του.
Σε όλα τα σκέλη του αγώνα η παρουσία του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Ρεθύμνου με το σκάφος του ομίλου «ΝΕΑΡΧΟΣ» ήταν δυναμική. Το πλήρωμα αποτελούνταν από παλιούς αλλά και νέους ιστιοπλόους, από την πιο πρόσφατη σχολή (21η Σ.Ι.Α.Θ) που διοργάνωσε ο όμιλος Ρεθύμνου.

Παρακάτω δίνονται αναλυτικά τα ονόματα σκάφους και αθλητών που αγωνίστηκαν καθώς και οι θέσεις που κατέκτησαν. Επιπλέον στην ιστοσελίδα του ομίλου www.ior.gr μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα.

Το σκάφος του ομίλου «ΝΕΑΡΧΟΣ» στην κατηγορία ORC Club τμήμα 4 με κυβερνήτη τον Μιχάλη Βασιλάκη και πλήρωμα τους Παναγιώτα Σιμιτζή, Βαγγέλης Μαστορογιαννάκης, Βαλάντης Μανωλεσάκης, Μαρία Χαλκιαδάκη, Γιώργος Χάσικος κατέκτησε τις παρακάτω θέσεις: στην πρώτη ιστιοδρομία την 8η θέση, στην δεύτερη ιστιοδρομία λόγω άπνοιας τα περισσότερα σκάφη δεν κατάφεραν να τερματίσουν το ίδιο και το σκάφος του ομίλου, στην τρίτη ιστιοδρομία κατέκτησε την 1η θέση και την 6η θέση στην γενική κατάταξη.

Ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Ρεθύμνου θέλει να ευχαριστήσει θερμά για την έμπρακτη υποστήριξη στον αγώνα: το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Ρεθύμνου, την εταιρία BCS Building & Construction Solutions, την εταιρία HOTSoft.gr internet, δίκτυα και τηλεπικοινωνίες, τον όμιλο επιχειρήσεων Αφοί Πολυμηλη & ΣΙΑ Ο.Ε. azul.com.gr

Οι αθλητές του Ι.Ο.Ρεθύμνου θα συνεχίσουν να αγωνίζονται σε τοπικούς αγώνες μέχρι τον επόμενο διεθνή αγώνα που θα γίνει τους καλοκαιρινούς μήνες του 2013. Ο επόμενος αγώνας που θα συμμετέχει αλλά και θα διοργανώσει ο Ι.Ο.Ρεθύμνου είναι ο Περιφερειακός Αγώνας Κρήτης που θα γίνει τον Οκτωβρίου 2012.