Έχασε το Ρέθυμνο από τον Πανιώνιο με 76-69 – Εύκολα ο ΠΑΟ

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία στο 2ο τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης” ο Πανιώνιος επικράτησε του Ρεθύμνου με 76-69. Οι “κυανέρυθροι” με μπροστάρη τον φορμαρισμένο Λάντον Μίλμπορν προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11-5, αλλά το Ρέθυμνο με τον δεινό σκόρερ ΤζέιΚόβαν Μπράουν να αναλαμβάνει δράση ισορρόπησαν την αναμέτρηση μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου που πάντως βρήκε τον Πανιώνιο προηγούμενο 19-15. Οι γηπεδούχοι με τον Ντούβνιακ να βοηθάει στο σκοράρισμα τον Μπράουν κατάφεραν με σερί 7-1 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου να πάρουν κεφάλι στο σκορ (22-20) και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 36-34.

Στην 3η περίοδο το Ρέθυμνο ξέφυγε αρχικά με 5 πόντους διαφορά (45-40 στο 23ο λεπτό) αλλά ο Πανιώνιος είχε πολλά ακόμη να δώσει. Έσφιξε την άμυνά του και με σερί 8-2 πήρε ξανά το προβάδισμα με 48-47 (26’) ξεφεύγοντας με 54-49 (28’) και 58-54 στο τέλος της περιόδου με τον Άστον Γκιμπς να παίρνει… φωτιά και να πετυχαίνει 11 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος βρήκε και τις δύο ομάδες κουρασμένες και άστοχες, ιδιαίτερα το Ρέθυμνο στα σουτ τριών πόντων με τον Πανιώνιο να κρατάει μία διαφορά ασφάλειας (62-54 στο 31’) παρά το γεγονός ότι έμεινε πέντε λεπτά δίχως πόντο και τελικά να κερδίζει 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-34, 54-58, 69-76.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 22 (3), Καλλινικίδης, Ουάιτ 7, Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας, Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 9 (1), Πέτγουεϊ 3, Σιζόπουλος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 6, Πέιν 8, Αθηναίου 6 (1), Γκιμπς 17 (2), Μίλμπορν 11 (1), Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 6 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 3, Ντραγκίσεβιτς 2, Μπούκερ 2.

Εύκολα με Σόφο ο Παναθηναϊκός

Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη ο Παναθηναϊκός νίκησε με 69-51 τον Απόλλωνα Πάτρας στο δεύτερο ματς της πρώτης ημέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης.

Οι «πράσινοι» έφτασαν εύκολα στην επικράτηση στην αναμέτρηση, που παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΚΑΕ Δημήτρης Γιαννακόπουλος και ο ομόλογος του, του ΕΣΑΚΕ Γιώργος Χαλβατζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 36-20, 56-33, 69-51.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 4, Μασιούλις 6, Άρμστρονγκ 12 (5 ριμπ.), Ούκιτς 5, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης, Κίτσεν 7, Κόμματος 1, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Σχορτσανίτης 17.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 2, Αργυρόπουλος 9, Καπερώνης, Γκραντ 2, Γουόκερ, Λιανός 4, Δανιήλ, Πέτροβιτς 12, πελεκούδας, Γκόρντον 20, Μολφέτας, Τέρνερ 4.