Έκανε το “break” το Ρέθυμνο, 75-71 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία!

ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 75-71

Μπρέικ με το καλημέρα για το Ρέθυμνο, το οποίο πήρε μεγάλη νίκη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 75-71 και πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη την Πέμπτη στην Κρήτη για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, ελέγχοντας τον ρυθμό κι έχοντας σε εξαιρετική μέρα για ακόμα μία φορά τον Πετγουέι, που πέτυχε 23 πόντους με 5/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα, βρίσκοντας σκορ από τους Παπαδόπουλο, Κασελάκη και Τσαϊρέλη μέσα από τη ρακέτα, ενώ το Ρέθυμνο είχε ήδη 7 τρίποντα στα πρώτα εφτά λεπτά της αναμέτρησης. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με το δεύτερο καλάθι του έκανε το 10-8 για τον δικέφαλο, ο εξαιρετικός όμως επιθετικά Πετγουέι με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Κρήτης με 11-10.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξέχασαν για ακόμα μία φορά τον Αμερικανό των φιλοξενουμένων αμαρκάριστο στο τρίποντο κι αυτός τους τιμώρησε για τρίτη φορά, διαμορφώνοντας το 16-12 για την ομάδα του. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ένα καλάθι του Λάτοβιτς κι ένα μικρό προβάδισμα (18-14) για το Ρέθυμνο. Αρκετά νευρικοί κι άστοχοι από μακρινή απόσταση οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Χαραλαμπίδη και Χάτσερ να είναι εκτός ρυθμού, ενώ αντιθέτως η ομάδα του Γιαπλέ έχει καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό και να εγκλωβίσει με την άμυνά της βασικούς παίκτες του δικεφάλου.

Τα λάθη στην επίθεση συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ, ενώ το Ρέθυμνο άρχισε να παίρνει σκορ κι από άλλους παίκτες εκτός από τον Πετγουέι, που βγήκε για να πάρει μερικές ανάσες κι έτσι η διαφορά έφτασε και τους 13 πόντους (27-14). Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, έβαλε στο παρκέ τον νεαρό Νικολόπουλο, ο οποίος ηρέμησε την ομάδα του και με συνεχόμενα καλάθια του Μαργαρίτη μείωσε σε 27-20.

Το Ρέθυμνο με ένα γρήγορο 5-0 ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-20), ενώ ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, Λάζαρος Παπαδόπουλος, με ακόμα ένα καλάθι έκανε το 32-22. Ο Γιώργος Δέδας, που μπήκε στο παιχνίδι για να δώσει σκορ στην ομάδα του από μακριά, με τρίποντο και φάουλ θα μειώσει μετά από αρκετή ώρα στους 6 πόντους (32-26), ο Ντούβνιακ όμως με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση θα διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας για το Ρέθυμνο.

Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στην άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε κάποιες λύσεις από τον Τσαϊρέλη και μείωσε σε 38-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Το Ρέθυμνο έχει περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερο βάθος από τους γηπεδούχους στην περιφέρεια, ενώ η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν πήρε καθόλου βοήθειες από τους Χάτσερ και Χαραλαμπίδη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμα περισσότερο (40-37), αλλά το Ρέθυμνο με δύο συνεχόμενα τρίποντα απέναντι στη ζώνη του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε το 46-37. Ο Λεωνίδας Κασελάκης μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 46-41, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με ακόμα ένα τρίποντο (έμμεσο αυτή τη φορά).

Η απουσία του Λάζαρου Παπαδόπουλου από το παρκέ για να πάρει κάποιες ανάσες σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων ακόμα κι από τις βολές (9-17) έφεραν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο (55-45) με το τέταρτο τρίποντο του Πετγουέι κι όγδοο συνολικά του Ρεθύμνου. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τρίποντο του πολύ καλού Μαργαρίτη, ο οποίος διαμόρφωσε το 60-51.

Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έκανε το παιχνίδι ξανά ντέρμπι, βάζοντας τον ΠΑΟΚ ξανά στην διεκδίκηση της νίκης κι αναγκάζοντας τον Θανάση Γιαπλέ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Χάτσερ, που ξύπνησε επιθετικά, έφεραν το παιχνίδι στους δύο πόντους (62-60), με τον Πετγουέι να απαντάει μετά από πολύ ώρα για το Ρέθυμνο και να κάνει το 64-60.

O Χάτσερ με σουτ από μέση απόσταση μείωσε στο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ (69-66) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά ο Πετγουέι στην αμέσως επόμενη φάση θα σκοράρει με τον ίδιο τρόπο. Ο Τσόχλας θα βρει ανοιχτεί την άμυνα του ΠΑΟΚ και θα πετύχει ένα πολύ εύκολο καλάθι, στέλνοντας τη διαφορά στους πέντε πόντους, ο Μαργαρίτης όμως με ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο θα στείλει τη διαφορά στους δύο.

Στην επόμενη φάση, ο Κάρτερ θα αστοχήσει σε σουτ από μέση απόσταση, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους είτε να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση είτε να πετύχουν το τρίποντο της νίκης. Ο Χάτσερ θα παίξει το πικ εν ρολ με τον Τσαϊρέλη, ο οποίος θα πάρει τη μπάλα κάτω από το καλάθι και θα αστοχήσει σε ένα σουτ από αυτά, που δεν… χάνονται. Ο Τσόχλας με δύο εύστοχες βολές, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, θα διαμορφώσει το τελικό 75-71 για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-38, 51-60, 71-75.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 18 (1), Κασελάκης 8, Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 15 (2), Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 7, Καλλινικίδης 1, Προύιτ 10 (1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 4 (1), Ντούβνιακ 8 (1), Κόμματος 7 (2), Κάρτερ 6, Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 23 (4), Τσαρούχας 3 (1).