ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ελλάδα-Γερμανία: Το όνειρο κράτησε μόνο 60 λεπτά (4-2)

Την ανωτερότητά της σε ποδοσφαιρικό επίπεδο έδειξε η Εθνική Γερμανίας η οποία νίκησε την Εθνική μας ομάδα με 4-2. Οι διεθνείς μας παρά τις προσπάθειές τους στο δεύτερο ημίχρονο και την ισοφάριση που πέτυχαν, τελικά λύγισαν και αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση του Euro 2012.

Το παιχνίδι το παρακολούθησε όλη η Ευρώπη, καθώς τα ΜΜΕ όλου του κόσμου είχαν συνδέσει το αθλητικό γεγονός με τις πολιτικές εξελίξεις κάνοντας λόγο για αναμέτρηση μεταξύ του φτωχού Νότου και του πλουσίου Βορρά της Ευρώπης.

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και δέχθηκε αμέσως την ασφυκτική πίεση των Γερμανών οι οποίοι προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνά μας με κάθε τρόπο.

Η πίεση των Γερμανών, απέδωσε καρπούς και στο 39′ με εκπληκτικό σουτ του Λαμ έκαναν το 1-0. Η Εθνική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές, Γκέκα και Φωτάκη στη θέση των Τζαβέλλα και Νίνη και με άλλο πρόσωπο αντιμετώπισαν τα πάντσερ στα ίσια.

Μετά από πίεση, η Ελληνική ομάδα έκανε το 1-1 στο 55′. Ο Σαλπιγγίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, γύρισε στο Σαμαρά, ο οποίος με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε για την Εθνική.

Η χαρά όμως κράτησε μόλις έξι λεπτά καθώς στο 61′ μετά από σέντρα του Μπόατενγκ από δεξιά, ο επερχόμενος Κεντίρα με σουτ στη κίνηση από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Σηφάκη, κάνοντας το 2-1.

Μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά, στο 68′ και από εκτέλεση φάουλ του Οζίλ από δεξιά, ο Κλόζε πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Σηφάκη, που έκανε κακή έξοδο μην μπορώντας να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Στο 74′, ο Κλόζε σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Σηφάκης αρχικώς απέκρουσε, όμως ο Ρόις από το ύψος του πέναλτι με δυνατό σουτ έκανε το 4-1.

Η Ελλάδα ωστόσο κατάφερε και μείωσε στο 89′, όταν μετά από χτύπημα πέναλτι, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, έκανε το 4-2, σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Νόιερ.