ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΟΣΜΟΣ

Επική ανατροπή από Τότεναμ, απέκλεισε τον Άγιαξ και πήγε τελικό!

Στις καθυστερήσεις η Τότεναμ «έκλεψε» το εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό του Champions League από τον Άγιαξ, στον συγκλονιστικό ημιτελικό που έγινε στην Ολλανδία το βράδυ της Τετάρτης και βρήκε νικήτρια την αγγλική ομάδα με 3-2.

Σημειώνεται ότι στο πρώτο ματς οι Ολλανδοί είχαν επικρατήσει με 1-0, ωστόσο η Τότεναμ προκρίθηκε επειδή είχε πετύχει περισσότερα εκτός έδρας γκολ.

Ο Άγιαξ μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό (με τον Ντε Λιχτ) και διπλασίασε το προβάδισμά του στο 35′ (Ζίγιεχ), δείχνοντας ότι θα περάσει ένα ευχάριστο απόγευμα στο γήπεδό του.

Ωστόσο, η Τότεναμ ξύπνησε στην επανάληψη και μέσα σε 4 λεπτά (από το 55′ ως το 59′, με δύο τέρματα του Λούκας Μόουρα) ισοφάρισε το σκορ, διαφοροποιώντας εντελώς την αναμέτρηση, καθώς πλέον χρειαζόταν ακόμα ένα γκολ για να πάρει αυτή το ποθητό εισιτήριο.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν μέχρι περίπου το 80ο λεπτό να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να σπαταλούν ευκαιρίες (με σπουδαιότερη το δοκάρι του Ζίγιεχ στο 79′), χωρίς να «τελειώνουν» το ματς με ένα τρίτο τέρμα.

Από την πλευρά της, η αγγλική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη: αφού έχασε μία μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 86′ (δοκάρι του Βερτόνγκεν), βρήκε το «χρυσό» τέρμα στις καθυστερήσεις (πάλι με τον Μόουρα) φτάνοντας σε μία επική ανατροπή-πρόκριση.

Αμέσως μετά το γκολ ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από πλευράς φιλοξενουμένων, τη στιγμή που οι παίκτες των γηπεδούχων έπεσαν απογοητευμένοι στο χορτάρι, συνειδητοποιώντας ότι χάθηκαν όλα μέσα σε μια στιγμή.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Λούκας Μόουρα της Τότεναμ που σημείωσε τρία γκολ, με το τελευταίο να… γράφει ιστορία.

Στον τελικό του Champions League θα υπάρχει αγγλικός «εμφύλιος», καθώς η Τότεναμ θα μονομαχήσει με τη Λίβερπουλ, η οποία έκανε τη δική της υπέρβαση το βράδυ της Τρίτης, νικώντας την Μπαρτσελόνα με 4-0.