Επική ανατροπή και …1-0 για το Ρέθυμνο Cretan Kings!

Το 1-0 στη σειρά με επική ανατροπή έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε με 84-71 στην παράταση (63-63 κ.α.) του Κολοσσού στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League!

rethymno_cretan_kings-giannopoulos_24

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε η ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία «εξαργύρωσε» το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο αγώνα της σειράς.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και την διαφορά να φτάνει έως και τους 17 πόντους (31-48 στο 25’).

Από κει και έπειτα οι παίκτες του Ρεθύμνου πίεσαν ασφυκτικά σε άμυνα και επίθεση, εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του εκπληκτικού στο 1ο ημίχρονο Ρέλεφορντ (τραυματίσθηκε), με τους Χριστοδούλου, Γιαννόπουλο, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον να «χτίζουν» σερί 14-0 (45-48 στο 29’).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Φιτζπάτρικ να βάζει σε ρόλο οδηγού την ομάδα μας στο 38’ με 58-57 και το ματς να πηγαίνει στην παράταση χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου (63-63). Εκεί η Ρεθυμνιώτικη ομάδα μπήκε αποφασιστικά για τη νίκη, καταφέρνοντας να πετύχει 5 τρίποντα, με τους Φιτζπάτρικ, Άρνολντ και Γιαννόπουλο να «υπογράφουν» την πρώτη νίκη της σειράς με 84-71.

Άπαντες έπαιξαν εξαιρετικά (μετά το 1ο ημίχρονο), με τους Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλο να σημειώνουν από 20 πόντους (όλους στο β’ μέρος), με τους Άρνολντ (14π.), Λέμον (13π.) και Χριστοδούλου (10π.) να συμπληρώνουν την πεντάδα των διψήφιων.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται την Κυριακή (17.00) στη Ρόδο, όπου με νίκη η ομάδα του Ρεθύμνου θα «σφραγίσει» την πρόκριση της στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6), Θεοδωρίδης, Ραζής.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.