Επιστροφή στις νίκες με “στρατηγό” Βετούλα!

IMG_9179Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 44-23), κορυφαίο τον πρώην παίκτη του Απόλλωνα Πάτρας Carna Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (21 πόντοι με 3/4 τρίποντα και 13 ριμπάουντ) και στο ντεμπούτο στον πάγκο του, του Νίκου Βετούλα, «γέννημα θρέμμα» των «Φρουρών της Αχαΐας», το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε στην Κρήτη του Απόλλωνα Carna (71-56) και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες στην STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 20-13, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (33-27), αλλά στο δεύτερο δεν άντεξαν στην αντεπίθεση της κρητικής ομάδας και γνώρισαν την τέταρτη σερί ήττα τους. Από τους νικητές διακρίθηκαν, επίσης, οι Ρόμπερτ Άρνολντ, Γκάρι Τάλτον.

Με σερί 10-0 σε τεσσάρων πέντε λεπτών με τους Ρο Σάφτενααρ, Ρόμπερτ Άρνολντ να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους και τον Τόαρλιν Φιτζπάτρικ ένα τρίποντο, το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε με 13-8 δύο λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Πάτρας Carna να έχει μειώσει σε 14-13 με πρωταγωνιστή τον Μάικλ Στόκτον.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» προσπέρασαν με 23-21 στο 14’ με καλάθι του Γιάννη Κουζέλογλου και τρίποντο του Άντονι Χίκι. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τρεις πόντους του Γκάρι Τάλτον (25-23) με 3’ και 22’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 με τέσσερις πόντους του Χίκι και τελείωσε το πρώτο μέρος με προβάδισμα έξι πόντων (33-27). Η άμυνα των φιλοξενουμένων ανάγκασε την κρητική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο σε 10 λάθη (έναντι 7), ενώ ο Απόλλωνας Carna είχε δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (3-1).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ισοφάρισε σε 33-33 με δύο τρίποντα του Άρνολντ μόλις στα πρώτα 40’’ του δεύτερου ημιχρόνου και με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με πέντε πόντους του Φιτζπάτρικ, προηγήθηκε με 44-37 στο 25’. Η κρητική ομάδα με την πίεση στην άμυνα της να έχει ανέβει και νέο καλάθι του Φιτζπάτρικ και τρίποντο του Τάλτον, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (49-39), 4’ και 10’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» αντέδρασαν και με σερί 5-0 με τρίποντο του Τάιλερ Καλινόσκι μείωσαν στους πέντε (49-44) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, με τρεις πόντους του Φιτζπάτρικ και μια βολή του Άρνολντ τελείωσε την τρίτη περιόδο στο +9 (53-44). Το επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου ήταν 26-11 για την κρητική ομάδα.

Με επιμέρους 6-2 που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Δημήτρη Βεργίνη, ο Απόλλωνας Πάτρας Carna μείωσε σε 55-50, 6’ και 18’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Η κρητική ομάδα, όμως, απάντησε με σερί 7-0 με τρίποντο του Τάλτον και βρέθηκε στο +12 (62-50) στο 36’. Ένα λεπτό αργότερα ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 13 πόντων (65-52) στο Ρέθυμνο Cretan Kings και με σερί 6-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 17 (71-54) με 1’ και 6’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 27-33, 53-44, 71-56

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Αρνολντ 17 (2), Φιτζπάτρικ 21 (3), Τάλτον 16 (3τρ, 9ασ.), Γιαννόπουλος, Κράβιτς, Κώττας 2, Ραζής, Χριστοδούλου 10, Σάφτενααρ 4, Καμπερίδης 1, Θεοδωρίδης, Τζόζεφ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ 12 (1), Ράσελ 2, Κουζέλογλου 6, Καλινόσκι 11 (1), Ράινς 6, Στόκτον 9 (1), Βεργίνης 5, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 1, Μπάβτσιτς 2.