ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ

Εξαιρετική παρουσία των Ρεθεμνιωτών βετεράνων τενιστών στο «6ο Παγκρήτιο Τουρνουά Τένις Βετεράνων 2024»

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη το ”6ο Παγκρήτιο Τουρνουά Τένις Βετεράνων 2024”, που διοργάνωσε ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ρεθύμνου σε συνεργασία με την Ζ’ Ένωση ΦΣΑΚ, στις εγκαταστάσεις του στο ΔΑΚ Γάλλου το τριήμερο 18-20 Οκτωβρίου.

Οι εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου γέμισαν με φίλους του τένις, καθώς πάνω από 70 βετεράνοι αθλητές από ολόκληρη την Κρήτη, συμμετείχαν στους αγώνες. Το τουρνουά περιλάμβανε τις κατηγορίες Ανδρών 30+Β1, 30+Β2,  45+Β1, 45+Β2 και  55+ με τους καλύτερους να προχωρούν και να φτάνουν ως τους τελικούς της Κυριακής 20/10.

Οι βετεράνοι τενίστες του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου είχαν εξαιρετική παρουσία στο τουρνουά κερδίζοντας δύο πρώτες νίκες, μία δεύτερη και τρεις τρίτες.

Συγκεκριμένα την πρώτη θέση κατέκτησαν ο Νίκος Μπουραντάς στην κατηγορία 30+Β1 και ο Σταύρος Λαγουδάκης στην κατηγορία 55+. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Στέλιος Μπαγκέρης στην κατηγορία 55+. Την τρίτη θέση κατέκτησαν ο Σταύρος Γαλερός στην κατηγορία 45+Β1 και ο Τίτος Γρυλλάκης στην κατηγορία 45+Β2.

Στην κατηγορία Ανδρών 30+Β1 ο ΝίκοςΜπουραντάς ήταν ο μεγάλος νικητής σε ένα συναρπαστικό τελικό απέναντι στον Στέλιο Σαμιωτάκη με σκορ 76 46 10-4, που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τελικό εν ενεργεία αθλητών.

Στην κατηγορία Ανδρών 55+ ο Σταύρος Λαγουδάκης ήταν εκείνος που κατέκτησε ένα ακόμα τίτλο, επικρατώντας του Στέλιου Μπαγκέρη σε ένα δυνατό τελικό με σκορ 62-63, που δεν θύμιζε καθόλου την ηλικία των τενιστών.

Η γιορτή του τένις ολοκληρώθηκε με την παράθεση δείπνου προς τους συμμετέχοντες στο τουρνουά το βράδυ του Σαββάτου από τον φιλόξενο οικοδεσπότη Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου.

Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ρεθύμνου συγχαίρει και ευχαριστεί όλους τους βετεράνους τενίστες που συμμετείχαν στο τουρνουά, τον επιδιαιτητή των αγώνων Γιώργο Λυρή, τον υπεύθυνο των αγώνων Παναγιώτη Κοτσώνα, τον υπεύθυνο της υγειονομικής κάλυψης του τουρνουά Μανώλη Λέκκα, καθώς και τους θεατές, που με την παρουσία τους τίμησαν τούς αγώνες.