Εύκολο απόγευμα για Ολυμπιακό απέναντι στο Ρέθυμνο (84-60)

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ άφησε πίσω της την ήττα στο Κάουνας και κόντρα στο Ρέθυμνο βρήκε την ευκαιρία να ξεσπάσει, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη (84-60).

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη και Γιάνις Τίμα αλλά είδε τους Γιώργο Πρίντεζη και Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος να βγαίνουν μπροστά και να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος ήξερε από την αρχή πως το έργο του ήταν πολύ δύσκολο και η τελική έκβαση του ματς επιβεβαίωσε την μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το Ρέθυμνο έδειξε πάντως κάποια καλά σημάδια ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

To ματς

Μετά το αρχικό 7-7, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το… μούδιασμα των πρώτων λεπτών και με ένα γρήγορο σερί 10 πόντων, απέκτησε διψήφια διαφορά (17-7, 6′). Ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε νταμπλ σκορ για τους «ερυθρόλευκους (22-11, 7′), που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (27-20).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για… αστεία και στη δεύτερη περίοδο και μέσα σε πέντε λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους 15-4, που ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (42-24,15′). Το παιχνίδι είχε πάρει ήδη τον δρόμο του, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 49-35.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί από νωρίς, όμως ο Ολυμπιακός δεν έδειξε διάθεση να πατήσει… φρένο. Με καλές επιλογές και τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να πρωταγωνιστούν, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 20 (58-38, 25′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πειραιώτες στο +25 (68-45).

Η εικόνα στη τέταρτη περίοδο δεν είχε καμία αλλαγή: Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση οδηγού, το τεχνικό επιτελείο των γηπεδούχων βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και τελικά οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν… δια περιπάτου στη νίκη (84-60).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 8 (1), Μπόγρης 3 , Στρέλνιεκς 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 14 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (10 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 2, Τουπάν 7 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος):  Τζόνσον 8 (1), Χριστοδούλου 14 (2), Μπαρτ 12 (1), Κλάντον 4, Ντάνιελς 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής 3 (1), Μπρέισι-Ντέιβις  10 (1), Κουρέπης, Τζόουνς 4.

Ζιάγκος: «Θέλαμε να ήμασταν περισσότερο ανταγωνιστικοί»

Στο επόμενο παιχνίδι επικεντρώνεται το Ρέθυμνο σύμφωνα με τον Βαγγέλη Ζιάγκο, ο οποίος περίμενε περισσότερο ανταγωνιστική την ομάδα του κόντρα στον Ολυμπιακό.

«Το μυαλό μας από σήμερα ήταν στην επόμενη αγωνιστική. Είχαμε επίγνωση της κατάστασης, τα παιδιά ήταν συνειδητοποιημένα. Θέλαμε να ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί, να βγάλουμε περισσότερη ενέργεια και να παίξουμε καλύτερα στις αλλαγές. Ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός θα ήθελε να επανέλθει και να βρει ρυθμό. Εμείς προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι».

Χριστοδούλου: «Κάναμε κακό ξεκίνημα, υπάρχει ποιότητα στην ομάδα»

Αισιόδοξος για το μέλλον του Ρεθύμνου εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Ανδρέας Χριστοδούλου.

«Μετά από 1-2 παιχνίδια στα οποία χάσαμε με μεγάλη διαφορά δεν έχει σημασία πόσους πόντους έβαλα εγώ ή κάποιος άλλος από την ομάδα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Σήμερα μπήκαν τα σουτ από μένα, άλλη μέρα θα σκοράρει άλλος παίκτης. Υπάρχει ποιότητα στην ομάδα. Για μένα ήταν δύσκολο μετά την προετοιμασία να έχω τραυματισμό και να μείνω εκτός για έναν μήνα. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν. Ξέρουν ποιοι είναι αυτοί. Χαίρομαι που είμαι υγιής και έχω επανέλθει για να βοηθήσω την ομάδα. Κάθε παιχνίδι όπως και αυτό με την Κύμη είναι τελικός. Κάναμε κακό ξεκίνημα, να μην λέμε ψέματα. Να επικεντρωθούμε στα επόμενα παιχνίδια και να τα κερδίσουμε».