Συναγερμός έχει σημάνει στην περιοχή Μηλάκι, στην Εύβοια, καθώς μαίνεται πυρκαγιά που ξέσπασε το απόγευμα της Πέμπτης. Η νύχτα αναμένεται να είναι δύσκολη, με τους πυροσβέστες να προσπαθούν να την περιορίσουν.
Η φωτιά καίει δασική έκταση, πίσω από το εργοστάσιο της ΑΓΕΤ, ωστόσο δεν απειλείται -προς το παρόν- σύμφωνα με την Πυροσβεστική.
Τα τελευταία λεπτά, οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής έχουν αυξηθεί. Πιο συγκεκριμένα, στο σημείο επιχειρούν, πλέον, 82 πυροσβέστες με 6 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 24 οχήματα. Από αέρος, δε, επιχείρησε νωρίτερα ένα αεροσκάφος.
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/img_25491.jpg)
Επίσης, στην κατάσβεση συνδράμουν υδροφόρες του δήμου και του εργοστασίου της ΔΕΗ, ενώ έχουν καταφτάσει ενισχύσεις από τη Χαλκίδα.
Στο σημείο βρίσκεται ο αντιδήμαρχος Αλιβερίου Νίκος Μπαράκος και ο αντιδήμαρχος περιβάλλοντος Νίκος Μαστροκώστας, ενώ προς το σημείο κατευθύνεται και ο αντιπεριφερειάρχης Εύβοιας.
Οι πυροσβεστικές δυνάμεις που βρίσκονται στο σημείο δίνουν μάχη προκειμένου να την περιορίσουν έτσι ώστε να μην απειλήσει κατοικημένη περιοχή.
Στο σημείο βρίσκεται ο αντιδήμαρχος Αλιβερίου Νίκος Μπαράκος και ο αντιδήμαρχος περιβάλλοντος Νίκος Μαστροκώστας, ενώ προς το σημείο κατευθύνεται και ο αντιπεριφερειάρχης Εύβοιας.
Οι πυροσβεστικές δυνάμεις που βρίσκονται στο σημείο δίνουν μάχη προκειμένου να την περιορίσουν έτσι ώστε να μην απειλήσει κατοικημένη περιοχή.