Ηλυσιακός – Ρέθυμνο 66-72 με σούπερ Τσόχλα!

Τη δεύτερη φετινή του νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο που πέρασε από το κλειστό των Ιλισίων, νικώντας με σκορ 72-66 τον Ηλυσιακό. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού, οφείλει πολλά στον Απόλλωνα Τσόχλα ο οποίος στο τελευταίο λεπτό είχε 7 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά και είναι χαρακτηριστικό ότι στο 4’ το σκορ ήταν μόλις 3-3. Οι δύο προπονητές «επένδυσαν» στη φθορά των ψηλών και στο 7΄ ο Ηλυσιακός είχε με 2 φάουλ τους Τζόουνς-Σκοτ ενώ το Ρέθυμνο επίσης με 2 τον Πέτγουεϊ.

Με τον Χάμπτον ωστόσο να βρίσκει ρυθμό ο Ηλυσιακός πέρασε 11-8 στο 7’. Η είσοδος του Λάτοβιτς στο ματς, έδωσε εύκολους πόντους στους Ρεθυμνιώτες που στο 9’ ξέφυγαν με 12-15, όμως το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τον Ηλυσιακό με 16-15, χάρη σε λέι απ του Καυκή. Ο Αγγελόπουλος προκαλούσε διαρκώς ζημιά στην άμυνα του Ηλυσιακού, όμως με δύο τρίποντα των Χάμπτον-Παραγυιού οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, ενώ με το τρίτο σερί τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Χατζή το σκορ έγινε 25-20 στο 13’.

Ο Κουφός αντικατέστησε τον Αγγελόπουλο με τον Κομμάτο, δεν άλλαξε ωστόσο τακτική «χτυπώντας» από το λόου ποστ. Τα σχέδια ωστόσο του προπονητή του Ρεθύμνου… ματαιώθηκαν από τις δύο τεχνικές Ποινές του Γκόντα, μία στον Τσόχλα και μία στον πάγκο του Ρεθύμνου για διαμαρτυρία. Με 4/4 βολές του Χατζή το σκορ έγινε 31-25 στο 16’, ενώ με καλάθι του αρχηγού οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 8 πόντων (33-25) στο 17’30’’, ενώ το ημίχρονο βρήκε τον Ηλυσιακό στο +5 (35-30) και τον Αγγελόπουλο μακράν από το δεύτερο, πρώτο σκόρερ των Κρητικών με 12 πόντους.

Το Ρέθυμνο μπήκε στο β’ ημίχρονο αποφασισμένο να πάρει τα ηνία και το κατάφερε με ένα 8-0 που έκανε το σκορ 35-38. Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για σχεδόν 5,5 λεπτά και πλέον η πίεση ήταν στο δικό τους μέρος. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο για την ομάδα του Παπανικολάου που είχε χάσει τη συγκέντρωσή της.

Πάντως, ούτε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους και ο Σκοτ με βολές ισοφάρισε σε 42-42 στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Τσόχλας και Ντούβνιακ έφεραν το Ρέθυμνο στο +4 (42-46), όμως ο Ηλυσιακός απάντησε με τρίποντο του Αντωνάκη στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (45-46).

Το παιχνίδι από εκεί κι έπειτα ήταν ντέρμπι με τα όλα του… Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και οι ισοπαλίες είχαν την τιμητική τους (48-48, 50-50, 52-52). Ο Χάμπτον έκανε το 54-52, όμως το Ρέθυμνο έβρισκε λύσεις από τον Ντούβνιακ (56-57) που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους.

Στο 28′ ο Παραγιός έκανε το 61-60, όμως το Ρέθυμνο απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Τσόχλα που έγραψε το 61-65 στο 39′. Ο τελευταίος έκανε το 61-67 στα 30” πριν το τέλος του αγώνα και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-30, 45-46, 66-72.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπανικολάου): Παππάς, Καυκής 10, Αράπης, Χάμπτον 15 (2), Αποστολίδης , Χατζής 12, Σπανός 1, Δορκοφίκης 5, Αντωνάκης 3 (1), Σκοτ 4, Τζόουνς 11, Παραγυιός 5 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αγγελόπουλος 16, Τσαρουχάς, Τσόχλας 17 (1), Ντούβνιακ 9 (1), Κόμματος 2, Κάρτερ 10 (1), Λάτοβιτς 6 (2), Πέτγουεϊ 7, Σιζόπουλος.

Κουφός: “Είναι πολύ θετικό ότι νίκησαν οι Έλληνες”

Ο τεχνικός της ομάδας του Ρεθύμνου, με δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα επισήμανε: «Δεν θυμάμαι πριν πόσες μέρες μου είπαν πως το φετινό πρωτάθλημα θέλει γερό στομάχι και υπομονή… Είναι πολύ θετικό ότι κερδίσανε οι Έλληνες. Ο Πέτγουεϊ ήταν εκτός παιχνιδιού, ενώ αν εξαιρέσεις ένα τρίποντο του Κάρτερ για 38’ δεν υπήρχε στο παιχνίδι. Ο άλλος ξένος… δεν ήρθε καν στο ματς. Ευτυχώς είχαμε δυο μεγάλες προσωπικότητες τον Αγγελόπουλο και τον Απόλλωνα που μας χάρισαν τη νίκη.

Συγχαρητήρια στον Ηλυσιακό για τη δουλειά που κάνει. Στο φετινό πρωτάθλημα είναι αδικία να χάνεις κάποια ματς στον πόντο και ο Ηλυσιακός το έχει βιώσει. Δεν θέλω να χτυπήσω παρηγορητικά την πλάτη του κόουτς, δεν μου ταιριάζει κάτι τέτοιο. Λέω την αλήθεια. Η ομάδα του δουλεύει σοβαρά κι έχει αρχές. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για να παρουσιάσουμε κάποια στιγμή την ομάδα που θέλει ο κόσμος της».