Νέα εκτός έδρας νίκη για το Ρέθυμνο Aegean, 67 – 71 τον Ηλυσιακό!

Φουλ για τετράδα πάει το Ρέθυμνο που επικράτησε του Ηλυσιακού 67-71 στα Ιλίσια με παίκτη κλειδί τον Ράιτ!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά. Ο Ηλυσιακός ωστόσο με τη δύναμη της έδρας προηγήθηκε 6-3 στο 4’. Με το Χατζή σε μεγάλα κέφια, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 16-8 στο 7’30’’ με 7 πόντους του Καλαματιανού γκαρντ. Με τρίποντο του Νάνα ο Ηλυσιακός έγραψε το 19-10 στο 8’ μέσα σε αποθέωση.

Τα άθλια ποσοστά του Ρεθύμνου (2/9 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 4/9 βολές) θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει κι άλλο τη διαφορά όμως κάποια λάθη στην επίθεση του Ηλυσιακού έδωσαν το δικαίωμα στους Κρητικούς να μειώσουν 20-13 στο 10’. Με τρίποντο του Δέδα το Ρέθυμνο πλησίασε στους τέσσερις (20-16), όμως ο Νάνα απάντησε γράφοντας το 23-16. Οι φιλοξενούμενοι ήταν όμως φανερό ότι είχαν βρει ρυθμό και με νέο τρίποντο του Δέδα έφτασαν το ματς στον πόντο (23-22). Ο Τσιάκος δήλωσε «παρών» και με βόμβα έκανε το 28-22, με τον Λάτοβιτς να απαντά στην αμέσως επόμενη φάση (28-25). Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε να προσφέρει αφού στο 15’ πήρε το τρίτο φάουλ του Πέτγουεϊ. Ένα λεπτό αργότερα το ίδιο πρόβλημα είχε και ο Κρίστμας, με το σκορ 32-27.

Ο Λάτοβιτς πήρε πρωτοβουλίες ποστάροντας τους ψηλούς του Ηλυσιακού με αποτέλεσμα στο 17’ ο Κοχαντάρεβιτς να φορτωθεί με τρίτο φάουλ και το σκορ να έχει γίνει 32-31. Ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο μαχαιριά έδωσε αέρα 4 πόντων στον Ηλυσιακό (35-31). Βλέποντας τη φθορά των ψηλών του ο Φλεβαράκης έριξε στο ματς τον νεαρό Τσαπρούνη. Η πίεση του Ρεθύμνου σε όλο το γήπεδο άλλαξε τα σχέδια του «Φλέβα» που κόντυνε το σχήμα, με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε 35-35 στο 19’, ενώ στο ημίχρονο πέρασε 35-37.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στην επανάληψη και πέρασαν 39-43 στο 22’, με τον Ηλυσιακό να αντεπιτίθεται και με μπροστάρη τον Χατζή και άσο στο μανίκι τον Σπανό, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 44-43 στο 23’. Ο μικρός μάλιστα έκανε τη φάση του αγώνα με κάρφωμα μπροστά στα μούτρα του Λάτοβιτς με το οποίο έγραψε το 46-45. Στο 29’ έγινε μια φάση που σηκώνει συζήτηση. Ο Τσιάκος έκανε φάουλ στον Πέτγουεϊ, ο Αμερικάνος αντέδρασε σαν… ταύρος εν υαλοπωλείο και ο Χριστοδούλου χρέωσε από ένα αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στους δύο παίκτες, αδικώντας τον Έλληνα άσο που μάλλον λειτούργησε κατευναστικά στον καβγά… Με το ματς να γίνεται ροντέο στο επόμενο λεπτό ο Ηλυσιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με 52-51 και τον Κασελάκη να πατάει παρκέ παρά τον τραυματισμό του (ράμματα στο δάχτυλο του ποδιού) και τους πόνους.

Παπανικολόπουλος και Ματαλόν (!) έδωσαν και την ψυχή τους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να ξεφύγει 56-51 στο 32’30’’. Ένα λεπτό αργότερα με το σκορ στο 58-56, ο Κουφός γύρισε σε άμυνα ζώνης 2-3, την οποία άλλαξε στην αμέσως επόμενη φάση. Με κάρφωμα του Παπανικολάου το Ρέθυμνο έφερε το ματς στο Χ στο 36’ (60-60) αναγκάζοντας τον Φλεβαράκη να πάρει τάιμ άουτ, ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του που έχαναν λέι απ. Στο 37’ ο Ράιτ έκλεψε τη μπάλα και με λέι απ έκανε το 62-64, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση οι Ιλισιώτες πέταξαν τη μπάλα εκτός…

Οι Ρεθυμνιώτες έχασαν δύο σερί επιθέσεις και στο 1.41’’ πριν το τέλος ο Τόμπσον ισοφάρισε σε 64-64. Ο Ράιτ έβαλε και πάλι μπροστά το Ρέθυμνο (64-66), ο Παπανικολόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και στα 56’’ ο Ράιτ με 1/2 βολές έκανε το 64-67. Στα 39’’ ο Λάτοβιτς έκανε σκληρό φάουλ στον Νάνα που με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να μειώσει. Στα 29’’ ο Ράιτ ξανά στη γραμμή των βολών και 64-69. Στα 18’’ ο Νάνα με γκολ φάουλ μείωσε σε 67 -69. Οι Ιλισιώτες καθυστερούν να κάνουν φάουλ. Στα 13’’ ο Δέδας με 1/2 βολές γράφει το 67-70. Ο Παπανικολόπουλος στα 4’’ χάνει το σουτ και ο Καλλινικίδης με ½ βολές γράφει το τελικό 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-37, 52-51, 67-71.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός 4, Ματαλόν 2,Παπανικολόπουλος 13(1), Στεφάνοφ, Νάνα 22(3), Χατζής 10(1), Αποστολίδης 1, Τόμπσον 4, Κοχαντάρεβιτς 8, Κασελάκης, Τσαπρούνης , Τσιάκος 3(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 11, Κούμουλος , Παπανικολάου 15(3), Ράιτ 16(1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 1, Λάτοβιτς 12(1), Πέτγουεϊ 7(1), Δέδας 7(2), Κατσαρές .