Ρέθυμνο Cretan Kings: Ισοπέδωσε Κολοσσό με τριπλ νταμπλ του φοβερού και τρομερού Χίκι!

Παράσταση για έναν ρόλο ο τελικός παραμονής ανάμεσα σε Ρέθυμνο και Κολοσσό Ρόδου, με τους Ρεθυμνιώτες να ισοπεδώνουν τον αντίπαλό τους (93-67) με τον Άντονι Χίκι να… οργιάζει (τριμπλ νταμπλ με 14 π., 10 ριμπ., 16 ασίστς)!

Τρεις αγωνιστικές για την απόλυτη ανατροπή παραμονής έχει μπροστά του το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου «καθάρισε» τον Κολοσσό Ρόδου με ασύλληπτη εμφάνιση, έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο, και πλέον θα διεκδικήσει ό,τι της αναλογεί στο φινάλε της Basket League, έχοντας ρεκόρ 5-18!

Ονειρική εμφάνιση από τον Άντονι Χίκι που σημείωσε triple double σε μόλις 22′ (τελευταίος ο Τόρεϊ Μπραγκς το 2001!!!), έχοντας συνολικά, 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ και 3 κλεψίματα. Κορυφαίος στο σκοράρισμα ο Μπαρτ με 19. Μαθηματικές και μόνο ελπίδες παραμονής για τους «θαλασσί» (3-19) που μόνο με θαύμα θα αποφύγουν την Α2, διότι έχασαν και την ισοβαθμία. Πρώτος σκόρερ ο Μαυροειδής με 14 πόντους.

Με τις άμυνες… απούσες στο πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» ο Κολοσσός Ρόδου είχε στην αρχή μικρό προβάδισμα (0-4, 3-6) με τους Μπαρτ και Μπάντερ να σκοράρουν από την περιφέρεια για το 16-12 στο 4′. Χίκι και Ντάνιελς έφεραν το Ρέθυμνο στο +8 (22-14) με τους Πίνκστον και Τσούπκοβιτς να μειώνουν στον πόντο (22-21) με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 29-26 (10′).

Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα, η οποία εν πολλοίς καθόρισε και τον τελικό νικητή, είχαμε στο επόμενο δεκάλεπτο. Από την μία πλευρά το Ρέθυμνο πετούσε «φωτιές», από την άλλη ο Κολοσσός είχε πάθει αγωνιστική καθίζηση. Από το 29-28 στο 11′ οι Κρητικοί «έτρεξαν» επιμέρους 15-0 και βρέθηκαν με 16 πόντους διαφορά στο 15ο λεπτό του ματς με τον Άντονι Χίκι να κάνει… όργια. Οι «θαλασσί» δεν έβγαζαν αντίδραση, η διαφορά ανέβαινε με τον Μπάρτ να σημειώνει το 59-34 του ημιχρόνου.

Ο φρενήρης και μαγικός ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε, ο Χίκι έφτασε στο απίστευτο triple double (11π., 10ριμπ., 12ασίστ) μετά από μόλις 22′ συμμετοχής ενώ η διαφορά έφτασε στο «στρογγυλό» +30 με (66-36 στο 23′ και 78-48 στο 30′). Με το παιχνίδι να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης ακόμα και η ανατροπή του +11 από το ματς του πρώτου γύρου δεν είχε ουσιαστική βάση, με το Ρέθυμνο να παίρνει μία σπουδαία νίκη με το τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 19 (4), Κλάντον, Χίκι 14 ( 2 ), Ντάνιελς 16 (2), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9 (1), Καλογιαννίδης, Γλυιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 14 , Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7, Ντεμπς 10 (5/13 σουτ), Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5 , Λι 13