ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ήττα του ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο από Άρη με 1-3

Νέα ήττα για τις γυναίκες του ΟΠΕΡ, καθώς ηττήθηκαν από την ομάδα του Άρη Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι γυναίκες του Άρη ήταν μπροστά με μεγάλη διαφορά (12-20) αλλά ο ΟΠΕΡ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά με το σκορ να γίνεται 24-24. Οι γηπεδούχες έχασαν την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση που είχαν και με δυο έξυπνα πλασέ ο Άρης κατάφερε να κάνει το 0-1 (24-26).

Με ψυχολογία και μεγαλύτερη άνεση μπήκαν οι παίκτριες του Σολκίδη στο δεύτερο σετ και χωρίς να δυσκολευτούν έκαναν το 0-2 (17-25) σετ.

Το τρίτο σετ είχε αρκετή ένταση στο φιλέ με την Ρεθυμνιώτικη ομάδα να θέλει να επιστρέψει στο σετ και τον Άρη να θέλει να το «καθαρίσει». Ωστόσο, οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 1-2 (25-17) σετ.

Ο Άρης επανήλθε στο τέταρτο σετ και μετά το 6-6 βρήκε εκ νέου ρυθμό, πίεσε (11-14) και κατάφερε να πάρει τελικά το σετ με 14-25 αλλά και τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 24-26,17-25,25-17,14-25.

ΟΠ Ρεθύμνου (Ντζαφέρης): Παρασχάκη, Λαγουδάκη,Κλεισάρη, Σαλούστρου, Τσελάνη, Κογεράκη, Παπουτσή λ., Κατερίνη, Ξαγοραράκη

Άρης (Σολκίδης): Καετάνο, Καλανταρίδου, Γκάνο, Πεσόα, Τυφλιώρη, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου λ., Γουγούση, Πλούμη, Κούση