Κακή εμφάνιση από Ρέθυμνο, ήττα 77-62 από τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός - Ρέθυμνο

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στο Ρέθυμνο στο πρώτο παιχνίδι της σειράς μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και επικράτησε με 77-62, κάνοντας το 1-0. Οι νικητές είχαν επιθετική πολυφωνία και κανείς δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, ενώ στον αντίποδα, οι Χορν και Πέτγουεϊ πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι με τους παίκτες να κάνουν αρκετά λάθη, ενώ και οι δύο πλευρές δέχτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο από μία τεχνική ποινή. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν εύστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ωστόσο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την ομάδα της Κρήτης. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-16 υπέρ της ομάδας του Πειραιά που βασίστηκε επιθετικά στους Σπανούλη, Πάουελ και Πρίντεζη στον επιθετικό τομέα.

Με την είσοδο του Κάιλ Χάινς, το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε σε μεγάλο ποσοστό την αμυντική εικόνα με αποτέλεσμα να καταφέρει να βρει ρυθμό και στην επίθεση και να πάρει μια διαφορά ασφαλείας απέναντι στην ομάδα της Κρήτης (26-17). Η διαφορά ξέφυγε στη συνέχεια (39-20) με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα και να παίρνει εξ’ ολόκληρου το πάνω χέρι και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 43-22.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο με το Ρέθυμνο να προσπαθεί απλά να κατεβάσει τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός όμως δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε τη σκληρή άμυνα και έτρεξε στην επίθεση βρίσκοντας εύκολα καλάθια και αυξάνοντας τη διαφορά. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 65-37, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός είχε πάρει ήδη τη νίκη ουσιαστικά. Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν είχαν πολύ το τελευταίο διάστημα και έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν πως σοβαρεύονται ενόψει των τελικών με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Το τελικό 77-62 έδωσε στην ομάδα του Πειραιά την πρώτη νίκη στη σειρά με το Ρέθυμνο…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης , Παπανικολάου 8.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικιδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.