ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Κακό το Ρέθυμνο, έχασε εύκολα από τον εξαιρετικό Άρη

Ο Άρης έκανε την πέμπτη από τις έξι νίκες που χρειαζόταν για να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της έκτης θέσης. Οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν σε περίπατο το πιο δύσκολο παιχνίδι αυτής της σειράς αγώνων που είχαν και επικράτησαν του Ρεθύμνου με σκορ 75-60.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή έπαιξαν με πάθος είχαν ενέργεια και περιόρισαν επιθετικά το Ρέθυμνο που έμεινε πολύ χαμηλά από τους μέσους όρους του. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Δημήτρη Βεργίνη να είναι πρώτος σκόρερ με 15.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με καλάθι του Καλλινικίδη(5-9). Ο Άρης αντέδρασε και με ένα σερί 9-0, πέρασε μπροστά με 14-9 στο 8΄. Σε αυτό το διάστημα οι «κίτρινοι» έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και κύριοι εκφραστές της αντεπίθεσης ήταν οι Τσαλδάρης, Κερούς. Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Δέδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3(18-15).

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης περιόρισε σημαντικά την επιθετική λειτουργία του Ρεθύμνου και με τον Κερούς να παίρνει αρκετές προσπάθειες ανέβασε την διαφορά στο +6(24-18) στο 14΄ και με καλάθι του Βεργίνη λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με +10(28-18). Ο Άρης κράτησε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και με τρίποντο του 25χρονου γκαρντ ανέβασε τον δείκτη στο +13(36-23) στο 19΄. Με καλάθι του Κούμουλου οι κρητικοί μείωσαν σε 36-26 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σουτ του Ταπούτου στην λήξη που διαμόρφωσε το 38-26.

Ο Άρης ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε πριν πάει στα αποδυτήρια. Με το πόδι στο γκάζι. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή προηγήθηκαν με 45-32 στο 25΄ και στην συνέχεια με 51-33 που ήταν και η μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη την ώρα στο παιχνίδι. Το Ρέθυμνο απάντησε με καλάθι του Λάτοβιτς(51-37) στο 28΄ για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τον Πέτγουεϊ να μειώνει σε 53-39. Ο Άρης δεν άφησε το πόδι του από το γκάζι και με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο από Βεργίνη, ένα από Ταπούτο) έστειλαν την διαφορά στο +23(63-39) στο 32΄ με τον Άρη να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ σε αυτό το σημείο.

Ο Κουφός άρχισε τις φωνές και έτσι το Ρέθυμνο ροκάνισε την διαφορά για να μειώσει σε 65-51 στο 36΄ και στην συνέχεια σε 66-54. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την άμυνα τους σε όλο το γήπεδο πίεσαν τον Άρη όμως ένα κλέψιμο του Βεργίνη και το καλάθι του Τσαλδάρη που ακολούθησε έστειλαν την διαφορά στο +14(70-56) και κάπου εκεί οι «κίτρινοι» κλείδωσαν τη νίκη. Το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε με τρίποντο του Μαυραειδή που διαμόρφωσε το 78-60.

Τα δεκάλεπτα:18-15,38-26,53-39,78-60.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 6(1), Κερούς 14, Ταπούτος 12(2), Τσαϊρέλης, Ντέϊβις 6(2), Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μάλντροου 4, Τσαλδάρης 11(1), Βεργίνης 15(3), Δήμας, Βεζένκοφ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 13(1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 2, Τσόχλας 3, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης, Κόλεμαν 3(1), Λάτοβιτς 11, Πέτγουεϊ 18, Δέδας 3(1), Κατσαρές 1.