ΚΑΟΔ – Ρέθυμνο Aegean 83-82

Ρέθυμνο Aegean - Ντέρεκ Ράιτ

Η ψυχραιμία του Θεόδωρου Ζάρα  από την γραμμή της φιλανθρωπίας ήταν εκείνη που σφράγισε τη νίκη των Δραμινών, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς στο οποίο έπεσαν “κορμιά”, αλλά τελικά ο ΚΑΟΔ ήταν εκείνος που χαμογέλασε επικρατώντας του Ρεθύμνου με 83-82 για την 9η αγωνιστική.

Ο ΚΑΟΔ έκανε καλύτερη εκκίνηση στην αναμέτρηση και καταφέρνοντας να πιάσει έστω και προσωρινά στον «ύπνο» το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 7-3. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ βρήκαν τα πατήματά τους και είχαν επαφή με το σκορ, με τον ΚΑΟΔ να έχει πάντοτε το προβάδισμα και το σκορ να είναι 13-9 στο όγδοο λεπτό. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο, το μοτίβο άλλαξε με το Ρέθυμνο να είναι εκείνο που πήρε τα ηνία και έτσι στο 14ο λεπτό προηγούνταν με 22-28. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς πήραν εκ νέου το προβάδισμα τέσσερα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου με 29-28. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε «ντέρμπι» με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς κάτοχο. Πάντως το Ρέθυμνο ήταν εκείνο που πήγε στα αποδυτήρια με την ισχνή διαφορά του ενός πόντου (42-43).

Με τρίποντο του Ράιτ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο και το Ρέθυμνο να ανεβάζει την διαφορά του στους τέσσερις πόντους (42-46). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και έτσι τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μισού του ματς είχαν πάρει προβάδισμα με οκτώ πόντους (42-50). Ο ΚΑΟΔ, όμως δεν είχε καμία διάθεση να παραδώσει τα όπλα και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά με 60-58 στο 29ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με μία εύστοχη βολή του Ζάρα ήταν εκείνη που μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 61-60.

Το «ντέρμπι» καλά κράτησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής, αλλά τον ΚΑΟΔ να κρατάει το προβάδισμα με 63-61 στο 32ο λεπτό. Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο και ο Μπαβτσιτς με δύο βολές έδωσαν «αέρα» έξι πόντων στους Δραμινούς με το ταμπλό να δείχνει 69-63 στο 34ο λεπτό. Το «δράμα» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, αλλά ο ΚΑΟΔ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από το Ρέθυμνο και έτσι στο 39ο λεπτό ήταν μπροστά με 80-77, αλλά ο Χαρτ μείωσε σε απόσταση αναπνοής και έκανε το 80-79. Ο Ζάρας με δύο εύστοχες βολές έδωσε ανάσα τριών πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 82-79, ο ίδιος παίκτης έκανε το 83-79, αλλά ο Ράιτ με τρίποντο μείωσε σε 83-82, που ήταν και το τελικό σκορ με τον ΚΑΟΔ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-17, 42-43, 61-60, 83-82
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τσόβιτς, Τζόουνς 19 (2), Μπράουν 17, Βον 4, Μάρκοβιτς 18 (4), Σπυριδωνίδης 5 (1), Μπάβτσιτς 13, Ζάρας 5, Μπένας 2.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9 (1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4 (5ασ.), Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 19 (4), Καλαμπόκης 6 (2τρ., 6ρ., 4ασ.), Λάτοβιτς 10 (1τρ., 10ρ.), Αλεξάντερ 4 (1), Άρμπετ 10 (2), Γκάμπριελ 14.

Γιαπλές: «Δεν καταλαβαίνω γιατί πήραμε τεχνικές ποινές…»

Το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να κάνει νικηφόρο πέρασμα από την Δράμα και ο Θανάσης Γιαπλές είχε παράπονα από τους διαιτητές, για τις τεχνικές ποινές που δέχθηκε η ομάδα του αλλά και από τους παίκτες του για την κακή τους άμυνα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο κόουτς του Ρεθύμνου, Θανάσης Γιαπλές δήλωσε: «Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεχθήκαμε δύο τεχνικές ποινές, ενώ υπάρχουν παράπονα και για τον τρόπο με τον οποίο σφυρίχτηκαν τα φάουλ. Πάντως δεν τα πήγαμε καλά στην άμυνα και επιτρέψαμε στον ΚΑΟΔ να βάλει 83 πόντους».

Από την πλευρά των παικτών στην συνέντευξη Τύπου έδωσε το παρών ο Ντέρεκ Ράιτ, ο οποίος τόνισε πως: «Κάναμε πολλά λάθη σήμερα, ειδικά στην άμυνα, παρόλο που επιθετικά προσπαθήσαμε. Δεν παίξαμε καλή άμυνα και το πληρώσαμε. Είναι κρίμα γιατί σταμάτησε και το σερί που είχαμε με νίκες…».