ΚΑΟΔ – Ρέθυμνο Aegean 84-80

ΚΑΟΔ - ΡέθυμνοΟ ΚΑΟΔ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία κερδίζοντας εντός έδρας το Ρέθυμνο με 84-80. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο στηριζόμενοι στον εκπληκτικό Μπάβσιτς.

Μετά το αρχικό 2-6 με το οποίο προηγήθηκαν οι «κυανόλευκοι» η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έτρεξε σερί 9-0 για να προηγηθεί 11-6 στο 3’. Το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 19-19 στο 8’, όμως στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (33-22 στο 12’) με τον Μπάβσιτς να είναι ασταμάτητος.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 49-40 και τον Βόσνιοι πάουερ φόργουορντ να έχει ήδη σημειώσει 22 πόντους. Οι Ρεθυμνιώτες με ηγέτη τον Κόμματο αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με σερί 0-10 προηγήθηκαν με 58-60 στο 29′, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν δικό τους σερί 10-0, για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 68-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο νούμερο, με το Ρέθυμνο να μην μπορεί να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο τέλος ο ΚΑΟΔ έφυγε νικητής με σκορ 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40, 68-60, 84-80.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (4), Ακεψιμαΐδης 2, Μπενάς, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 33 (2), Ζάρας 7, Ιωάννου 2, Πάλμερ 12 (1), Ρόου 9 (1), Ράντοβιτς.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 8 (2), Καλλινικίδης, Προύιτ 5 (1), Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 6, Κόμματος 17 (3), Κάρτερ 15 (1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 18 (2), Σιζόπουλος.