ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στο φαβορί, αλλά ο Παναθηναϊκός αφού άντεξε επέβαλε το νόμο του και συνέτριψε τους «κίτρινους» (90-53) για να κατακτήσει το 15ο κύπελλο της ιστορίας του, στον 39ο τελικό που έγινε στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου!

Ο Φώτσης και ο Ματσιούλις έπαιξαν και για τον απόντα Γκιστ και καθάρισαν για λογαριασμό των «πράσινων» την υπόθεση πρώτος τίτλος της σεζόν, χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που με επιμέρους σκορ 35-7 έκανε το 40-40, 75-47!

Ο Αρης ήταν αυτός που… επέβαλε τον ρυθμό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γκιστ λόγω τραυματισμού έμεινε εκτός 12άδας του Παναθηναϊκού, ενώ ο Λάσμε βρέθηκε σε άσχημο βράδυ κι έτσι οι «κίτρινοι» βρήκαν την ευκαιρία να χτυπήσουν την άμυνα των νταμπλούχων με πικ εν ρολ, αφού Μπατίστ και Μαυροκεφαλίδης δεν ήταν σε καμία περίπτωση αποτελεσματικοί σε αυτή την άμυνα σε σχέση με το δίδυμο Γκιστ-Λάσμε.

Ο Αρης κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και αφού έπαιρνε συνεχώς πόντους με σουτ από την κορυφή έπειτα από την αλλαγή των μαρκαρισμάτων, πήρε και προβάδισμα ακόμα και με +5 στο πρώτο μέρος (38-33) αφού σε κάθε λάθος του αντιπάλου έβγαινε στον αιφνιδιασμό για να σκοράρει. Ο Μποχωρίδης (10π.) και ο Βεζένκοφ (9π.) ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Μίνιτς στο πρώτο ισόπαλο 20λεπτο (40-40), με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να αντιδρά χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Κάρι (9π.).

Μετά την ανάπαυλα όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά, καθώς από τις… φωνές του Πεδουλάκη ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 20-0 μετέτρεψε το 35-40 του 19’ σε 55-40 στο 24’, με τους Θεσσαλονικείς να μην σκοράρουν επί ένα 5λεπτο!

Οι «πράσινοι» έγιναν αφεντικά στο ματς με τον Φώτση να εκτελεί από το τρίποντο, τον Διαμαντίδη να ενορχηστρώνει και τον Λάσμε αυτή τη φορά να βοηθά αποφασιστικά, όπως και ο Ματσιούλις όταν επανήλθε στη θέση του Φώτση για να παίξει στο «4». Με τον Λιθουανό η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (72-47) στο 29’ αφού σημείωσε 10 συνεχόμενους πόντους, με τον Διαμαντίδη να κάθεται στον πάγκο!

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 75-47 υπέρ των νταμπλούχων που είχαν 6/8 τρίποντα σε αυτό το χρονικό διάστημα, με επιμέρους σκορ 35-7. Ετσι ο Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία στην τελευταία περίοδο να ξεκουράσει τον Διαμαντίδη και να περάσει στο παρκέ και τον 18χρονο Βασίλη Χαραλαμόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Λαρεντζάκης, Χαρίσης, Βεζένκοφ 9 (1), Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1).