Κολοσσός – Ρέθυμνο Aegean 66 -76

Τζάστιν Χαρτ

Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και επικράτησε στο “σμαραγδένιο νησί” με 76-66. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ διπλασίασε τις νίκες της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ και “έσπασε” την αρνητική παράδοση που έχει εναντίον του Κολοσσού στη Ρόδο.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ να προηγείται με 0-7. Παρόλα αυτά, ο σύλλογος από τη Ρόδο αντέδρασε, μείωσε και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο του αγώνα στο 18-18, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Γιάννη Γεωργαλλή.

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι Κρητικοί μετά από καλάθι του Σμιθ που έκανε το 20-18 για τον Κολοσσό απάντησαν με σερί 18-0 και αποσπάστηκαν με 20-36. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον αγώνα, με τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 27-39 για το Ρέθυμνο, ύστερα από τρίποντο του Προύιτ.

Το Ρέθυμνο στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε… γκάζι και κατάφερε να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά του από τον Κολοσσό. Ο Κουμπούρας στο 23′ σημείωσε το 32-53 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ. Με αυτόν τον τρόπο το 3ο δεκάλεπτο βρήκε το Ρέθυμνο να προηγείται με 14 πόντους (45-59).

Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός Ρόδου στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα αντέδρασε. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 63-67, χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την ολική επαναφορά, με το Ρέθυμνο να παίρνει τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 76-66.

Από το Ρέθυμνο, κορυφαίος ο εκπληκτικός Τζάστιν Χαρτ με 25 πόντους (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3/4 βολές, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ), ενώ ο Κένι Γκάμπριελ για ένα ακόμη βράδυ είχε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-39, 45-59, 66-76.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10(2), Ρουμ, Γεωργαλλής 6(2), Σμιθ 14(1), Στεφανίδης 10(1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 6, Τσάμης 5, Προύιτ, Όσμπι 13.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 25(6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6(1), Αγγελόπουλος 10(1), Προύιτ 8(2), Καλαμπόκης 12, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 10.