Η παραλία του Ρεθύμνου πριν κατασκευαστεί η προκυμαία, όταν η θάλασσα έφτανε σχεδόν μέχρι τα σπίτια που αναπτύσσονται στο βόρειο μέτωπο από το Ενετικό Λιμάνι μέχρι το ξενοδοχείο Κύμα, γύρω στα 1900:
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/Rethimnon1900.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/34648384-1024x793.jpg)
Η προκυμαία του Ρεθύμνου προπολεμικά (1920 – 1940):
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/1929-1024x660.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/pro1940-1024x629.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/prokymaia-1932-1024x624.jpg?ssl=1)
Οι επόμενες φωτογραφίες (από το αρχείο του Μ. Μανούσακα και από ebay) είναι από την περίοδο της Γερμανοκατοχής. Παρατηρείστε το συρματόπλεγμα:
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/10/1604591_10203180335819046_1177268878_n.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/135011440_3774255059263520_6763767530796379877_n-1024x684.jpg)
Παρακάτω, η προκυμαία τη δεκαετία του 1950 & του 1960:
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/propolemik.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/10/1557600_10203180336099053_667787844_n.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/pro1940-1024x629.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/9-1-1024x777.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/10/12360192_1032138213520533_2711248554416038573_n.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/17977018-1024x580.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/06/img247-1024x754.jpg?ssl=1)
Παρέλαση στην προκυμαία στις 8 Νοεμβρίου 1959, από το αρχείο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρεθύμνου:
Η κατασκευή του λιμενοβραχίονα προστάτευσε τη Ρεθεμνιώτικη προκυμαία και φυσικά τα σπίτια από τα κύματα, δημιούργησε όμως την προσάμμωση που απομάκρυνε τη θάλασσα και είχε σαν συνέπεια η «προκυμαία» πλέον είναι απλά… παραλία.
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/121014831_10224793513687018_2393575812259906296_n.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/10/1186324_10201806759272373_1835837198_n.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/121225823.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/1363142.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/07/paralia-1980-1024x692.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F-%CE%9D%CE%BF-4.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/128217289_1306461156376295_4600824563576154761_n-1024x638.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2019/10/s-l1600-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/283346603-1024x657.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/rethemnos.gr/wp-content/uploads/2017/02/56679506-gt-1024x1021.jpg?ssl=1)
Όσες φωτογραφίες δεν αναφέρουν πηγή, ανιχνεύθηκαν στο διαδίκτυο, υποψιαζόμαστε όμως ότι αρκετές εξ αυτών προέρχονται από το βιβλίο-λεύκωμα του Γιάννη Σπανδάγου “ΡΕΘΥΜΝΟ – Λιμάνι και Προκυμαία” (έκδοση 1999).