Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ: Ρέθυμνο – Ηρακλής 81 – 70 και τώρα Κολοσσός!

Την πρόκριση του στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε το Ρέθυμνο παίρνοντας παράλληλα και μια άτυπη ρεβάνς από την προ ημερών ήττα στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή επικρατώντας με σκορ 81-70.

Τώρα το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Κολοσσό για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι που είναι προγραμματισμένο για τις 30 Οκτωβρίου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3 πόντους (23-20). Πιο συγκεντρωμένο μπήκε το Ρέθυμνο στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 9 πόντων (46-37).

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θέλησε να κάνει την αντεπίθεση της και με όπλο την πολύ καλύτερη άμυνα της μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (61-57). Ωστόσο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στην τέταρτη και κρισιμότερη περίοδο καταφέρνοντας με ένα 10-0 στο 35′ να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων για να πάρει τελικά την νίκη με 81-70.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκόρντον που είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, με τον Φράνκαμπ να είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάνλαν με 18 πόντους, με τον Ζάρα να ακολουθεί με 15.

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός – Κάρδαρης.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 11 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4/10 δίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2 (1/5 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4 (2/9 σουτ), Ζάρας 15 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 31’21”), Γκάρετ 3 (1/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 9 (3/4 τρίποντα).