ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Λύγισε στο τέλος το Ρέθυμνο Aegean (66-59)

παοκ - αγορΟ ΠΑΟΚ τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στο μαχητικό Ρέθυμνο αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο τέλος (66-59) και έκανε το 1-0 στο πρώτο παιχνίδι των play offs της Basket League.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας σε τρομερή μέρα τους Σάφτενααρ (20π.) και Κάουνσιλ (15π.) αλλά στο τέλος δεν το πίστεψε και γνώρισε την ήττα.

Απ’ την άλλη ο ΠΑΟΚ έπαιξε με την «φωτιά» αλλά δεν το πλήρωσε αφού με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος και με κορυφαίους τους Μπρέμερ (13π.), Λάνγκφορντ (12π.), Δέδα (10π.) και Όντουμ (10π.) έκανε το 1-0.

Ντέρμπι στην Πυλαία

Στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το Ρέθυμνο στο πρώτο παιχνίδι των play offs της Basket League και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν κάπως νευρικά στον αγώνα.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να πάει την αναμέτρηση στις προσωπικές μονομαχίες καθώς γνώριζε ότι σε αυτό υπερτερούσε του Ρεθύμνου ειδικά στα man to man κάτω απ’ τη ρακέτα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, που δεν ήταν άλλες απ’ το να παλέψουν μέχρι τέλους για το καλύτερο προκειμένου να κάνουν την έκπληξη και να «σπάσουν» την έδρα του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν είτε με τους Βον και Λάνγκφορντ κάτω απ’ τη ρακέτα, είτε με τον Κάρτερ από την περιφέρεια να «χτίσουν» μία διαφορά αλλά αυτό δεν επετεύχθη αφού ακόμα και όταν αυτή έφτασε στους επτά πόντους το Ρέθυμνο είχε τις λύσεις, κυρίως με τους Κάουνσιλ και Σάφτενααρ και έμενε κοντά στο σκορ.

Μάλιστα, οι παίκτες του Σκουρτόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν και στην ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα επιμέρους 13-3 με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-29.

Έβαλε δύσκολα το Ρέθυμνο!

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό με το Ρέθυμνο να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό 15-0.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε «εγκλωβισμένος» στην τρίτη περίοδο και δεν μπορούσε να σκοράρει με αποτέλεσμα να βρεθεί μέχρι και με 15 πόντους πίσω στο σκορ μένοντας «άσφαιρος» για πεντέμισι λεπτά.

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πραγματοποίησαν αυτοί με τη σειρά τους ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά αλλά ποτέ να μην προσπεράσουν στο σκορ.

Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 46-39 προμηνύοντας ένα τέταρτο δεκάλεπτο – ντέρμπι.

Εκεί, η ομάδα του Σκουρτόπουλου έμεινε άποντη για κοντά τέσσερα λεπτά και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια και έχοντας πλέον το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Το Ρέθυμνο έδειχνε να μην πιστεύει ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη και να πάρει μία σπουδαία νίκη, η οποία θα της έδινε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση και αυτό φάνηκε και από τη νευρικότητα που είχαν οι παίκτες και από τις επιλογές που έπαιρναν σε άμυνα και επίθεση.

Έτσι, στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση με ένα τρίποντο του Δέδα να είναι κομβικό ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και να πάρει μία δύσκολη νίκη με 66-59 στο πρώτο παιχνίδι για τα play offs της Basket League.

πηγή: novasports.gr