Μαχητικό το Ρέθυμνο απέναντι στον Ολυμπιακό (63-70)!

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Basket League, ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 7-15 στο 4ο δεκάλεπτο, κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 70-63.

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÏÓÖÐ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports)

Πλέον, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα στοχεύουν για επιστροφή στις νίκες στο ματς με τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Ο Λέμον με 4 πόντους ήταν αυτός που “άνοιξε λογαριασμό” για χάρη του Ρεθύμνου, ωστόσο Σπανούλης και Μιλουτόνοφ έβαλαν μπροστά τους “ερυθρόλευκους” (4-7), οι οποίοι στα επόμενα λεπτά κρατούσαν το προβάδισμά τους.

Ο Κεμ Μπιρτς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και σε συνεργασία με τον Σπανούλη σημείωσε το πρώτο του καλάθι, ανεβάζοντας στην αμέσως επόμενη επίθεση τη διαφορά στο +7 (12-19). Παρ’ όλα αυτά, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι δια χειρός Τάλτον και Άρνολντ κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση “αναπνοής” (18-19).

Με εξαιρετική άμυνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι χάρη σε δύο διαδοχικά καρφώματα (Μπιρτς, Παπαπέτρου) μεγάλωσαν τη διαφορά (ξανά) στο +7 (20-27). Αθηναίου και Γιανγκ διαμόρφωσαν το 23-31 και ο Ιωάννης Παπαπετρου με σουτ πίσω από τα 6.75 μ. ανέβασε το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο +9 (25-34) βάζοντας ζόρια στους παίκτες του Ρεθύμνου, οι οποίοι χάρη στον… διψήφιο Λέμον (10 π.) βρήκαν τον τρόπο να πάνε στ’ αποδυτήρια μόλις στο -4 (32-36).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ “έφθειραν” την αντίπαλη φροντ λάιν (35-42), δίχως όμως να έχουν βρει το… μυστικό προκειμένου να “κλείσουν” τον εξαιρετικό, Λέμον, ο οποίος με 2 σερί τρίποντα μείωσε για πολλοστή φορά σε 41-42. Πρίντεζης και Σπανούλης “απάντησαν” (41-47) από πλευράς Πειραιωτών κρατώντας υπέρ τους την κατάσταση μέχρι και 10 λεπτά πριν από το φινάλε.

ρεθυμνο - οσφπ

Ένα επιμέρους 7-15 στην 4η περίοδο, έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με 70-63, παρόλο που δεν εντυπωσίασε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 45-51, 63-70.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 4, Άρνολντ 9 (1), Φιτζπάτρικ 6 (2), Λέμον 18 (2), Ραζής, Σάφτεναρ 6 (2), Τάλτον 4, Καμπερίδης 5 (1), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 12 (2), Μπιρτς 15, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 6, Αγραβάνης 6 (1), Αθηναίου 4.

Βετούλας: “Ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί”

Ικανοποιημένος ήταν ο Νίκος Βετούλας από την εμφάνιση του Ρεθύμνου στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό παρά την ήττα αφού η ομάδα του εμφανίστηκε αξιόμαχη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις της συνέντευξης τύπου

Νίκος Βετούλας: «Ξεκινώντας θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια του ΕΣΑΚΕ και της STOIXIMAN.GR που δείχνουν το κοινωνικό τους πρόσωπο σε αυτές τις δύσκολες στιγμές, με το Basket Αγάπης. Τέτοιες προσπάθειες αξίζουν συγχαρητήρια και θα πρέπει να βρεθούν και άλλοι μιμητές.

Όσον αφορά στο παιχνίδι ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί. Προσπαθήσαμε να παίξουμε με τον τρόπο που παίζουμε και να μην φοβηθούμε. Θεωρώ πως τα καταφέραμε αλλά η ικανότητα που έχει ο Ολυμπιακός σε όλες τις γραμμές μας οδήγησε στην ήττα. Κλειδί ήταν τα 19 επιπλέον ριμπάουντ του Ολυμπιακού συν ότι στην κρίσιμη στιγμή χάσαμε δύο σουτ και έβαλαν εκείνοι δύο εύστοχα. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά.  Θα πρέπει να συγκεντρωθούμε για το επόμενο ματς και να κοιτάξουμε να  τερματίσουμε όσο το δυνατό ψηλότερα».

Ρόμπερτ Άρνολντ: «Σε γενικές γραμμές παίξαμε πολύ καλά. Θεωρώ πως ήμασταν κοντά για σχεδόν 35 λεπτά. Στο 50-56 χάσαμε ένα μεγάλο σουτ. Ο Ολυμπιακός είναι μία εξαιρετική ομάδα και από τις καλύτερες στην Ευρώπη. Μπορούν να κυκλοφορήσουν πολύ καλά τη μπάλα. Είμαστε χαρούμενοι από την προσπάθεια που καταβάλαμε. Αφήνουμε αυτή την ήττα πίσω μας και κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Νομίζω ότι ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας και το ελέγξαμε κυρίως από την άμυνα. Το Ρέθυμνο στην έδρα του είναι μία ομάδα ρυθμού με πολλούς καλούς σκόρερ. Όμως με την καλή μας άμυνα θεωρώ πως τους αποδιοργανώσαμε. Μόνο σε κάποια διαστήματα είχαν αυτό το παιχνίδι. Η άμυνα μας ήταν αυτή που μας κρατούσε. Το ελέγχαμε και στην τελευταία περίοδο πήραμε μία διαφορά ασφαλείας.

Όσον αφορά στην επίθεση μας θεωρώ πως θα μπορούσαμε να είχαμε πάει πιο καλά. Δεν ήταν άσχημη απλώς είχαμε πολλά χαμένα ελεύθερα σουτ. Είχαμε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Βγάλαμε αρκετές φάσεις. Πιστεύω ό,τι και να γίνει είχαμε την κυριαρχία και τον έλεγχο του ματς.

Όπως προείπα είναι μία ομάδα αρκετά ανταγωνιστική και τους αξίζουν συγχαρητήρια και τους εύχομαι καλή επιτυχία. Σίγουρα όταν παίζεις 3 ματς σε 7 ημέρες υπάρχει κούραση αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για μας. Γιατί όταν θες να είσαι πρώτος παντού θα πρέπει να είσαι έτοιμος πάντα και να έχεις την ίδια ενέργεια».

Ιωάννης Παπαπέτρου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Όσον αφορά εμάς θέλαμε να είμαστε σοβαροί να κάνουμε μία καλή εμφάνιση γιατί είναι σημαντικό για μας η ομάδα να παίζει καλά και να κερδίζει. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο. Πάλεψε αρκετά. Καταφέραμε να ξεφύγουμε προς το τέλος και το ματς έκλεισε στους 7 πόντους. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να υπάρξει μεγαλύτερη διαφορά. Κερδίσαμε και πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που είναι ευρωπαϊκό. Πρέπει να συγκεντρωθούμε για τη συνέχεια».