Μαχόμενο “έπεσε” το Ρέθυμνο Aegean, 75-61 με Παναθηναϊκό

διαμαντίδης - κουμπούρας

Την ήττα με 76-61 γνώρισε το Ρέθυμνο Aegean από τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α, με την τελική διαφορά να είναι πλασματική αφού η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν «μέσα» στο παιχνίδι μέχρι το 35’ (61-54).

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος πρέπει να είναι κόσμος της ομάδας με το Ρέθυμνο Aegean να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας.

Αναλυτικά ο αγώνας:

1ο δεκάλεπτο: Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα για τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα στα πρώτα λεπτά, αφού ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 17-6 στο 5’. Όλα έδειχνα από την αρχή ότι δεν θα δυσκολευόταν ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Ρέθυμνο Aegean, όμως με ένα σερί 14-0 με πρωταγωνιστές τους Σίνη, Κουμπούρα, Καλαμπόκη και Γκάμπριελ πήρε το προβάδισμα με 17-20, τελειώνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 19-20.

2ο δεκάλεπτο: Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό στην 2η περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και να μην μπορεί να πάρει κάποιος το προβάδισμα. Η πολύ καλή λειτουργία στην άμυνα και τα καλά ποσοστά στην επίθεση (μόνο «μελανό» σημείο τα τρίποντα 0/9) δεν έδωσαν στον Παναθηναϊκό το δικαίωμα να ξεφύγει, με αποτέλεσμα το ταμπλό στο ημίχρονο να γράφει 38-32 υπέρ του Παναθηναϊκού.

3ο δεκάλεπτο: Η αρχή του ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ρεθύμνου, αφού με τους εξαιρετικούς Καλαμπόκη και Κουμπούρα και σερί 2-14 πέρασε για τα καλά μπροστά με 40-46. Η έλλειψη του Ράϊτ φάνηκε κατευθείαν με την αποχώρηση του Κουμπούρα στον πάγκο για να ξεκουραστεί, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει στην επίθεση και με ένα μικρό σερί 8-0 ο ΠΑΟ πέρασε ξανά μπροστά με 48-46. Φυσικά η πίεση δεν σταμάτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου και την τάπα του Εζιούκου στον Διαμαντίδη, πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ρεθύμνου κοντά στο σκορ με 56-52.

4ο δεκάλεπτο: Η φοβερή άμυνα συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να οδηγήσει σε πολλά λάθη τον Παναθηναϊκό μεταφέροντας την πίεση στο αντίπαλο στρατόπεδο. Η αστοχία και οι λάθος επιλογές στην επίθεση για την ομάδα του Ρεθύμνου, σε συνδυασμό με την ευστοχία των Διαμαντίδη και Φώτση έξω από τα 6,75 εκτόξευσαν τη διαφορά στο -15 (76-61), που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 56-52, 76-61