ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μακεδόνες Αξιού – ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-1

Μακεδόνες Αξιού - ΟΠΕΡ

Οι Μακεδόνες Αξιού αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πήραν το δεύτερο σετ, «καθάρισαν» το τρίτο με σερί 11-1 και έκαναν… περίπατο στο τέταρτο, επικρατώντας του ΟΠ Ρεθύμνου με 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-18), στο εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Με το «τρίποντο» οι νικητές εδραιώνονται στην 6η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πιο χαμηλά τις Ρεθυμνιώτισσες.

Στα δύο πρώτα σετ ο ΟΠΕΡ είχε μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα. Στο πρώτο το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 1-0, στο δεύτερο οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο τέλος και ισοφάρισαν σε 1-1. Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν μπροστά με 16-14, αλλά μια διαιτητική απόφαση για την οποία διαμαρτύρονται τους έβγαλε εκτός ρυθμού. Οι Μακεδόνες «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 11-1 και έφτασαν στο 2-1 και λίγο αργότερα στο 3-1 αφού το τέταρτο σετ αποδείχθηκε τυπικής διαδικασίας.