Σ΄ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο Κόροιβος επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 102-97 για τη δέκατη πέμπτη αγωνιστική της Basket League.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να βγει ο νικητής. Τελικά, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πήρε μία σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μούντι με 44 πόντους, αλλά τελικά ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και μοιραίος, καθώς αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος της β΄παράτασης και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

O Κόροιβος Αμαλιάδας ξεκίνησε πολύ καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 15-9. Το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με σερί 8-2 κατάφερε να πλησιάσει και να μειώσει στον έναν πόντο με τρίποντο του Μούντι (17-16).

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκα μπήκε όπως και στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτική στην επίθεση και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (29-18). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και έριξαν τη διαφορά στους 6 με βολή του Μούντι (31-25). Ο Κόροιβος, όμως, κράτησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να μειώσει, αλλά ο Κόροιβος κράταγε σταθερά διψήφιο προβάδισμα (50-40). Η κρητική ομάδα βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και μείωσε στους τέσσερις (56-50), διαφορά που έμεινε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (60-52).

Το Ρέθυμνο δεν άφηνε σε ησυχία τον Κόροιβο. Η κρητική ομάδα είχε τις απαντήσεις, όταν η ομάδα της Αμαλιάδας ξέφευγε στο σκορ και πάντα επέστρεφε (67-63). Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από αρκετή ώρα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (69-69). Η ομάδα της Αμαλιάδας πήρε ξανά το προβάδισμα (69-71), αλλά με τρίποντο του Μούντι το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά (72-71).

Ο Πόσλεϊ με εκπληκτικό ντράιβ, κέρδισε τον Χριστοδούλου και 1΄πριν το τέλος έβαλε μπροστά ξανά τον Κόροιβο (72-73). Ο Πόσλεϊ πέτυχε και 2/2 βολές και έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα της Αμαλιάδας (75-72). Σε εκείνο το σημείο ο Μούντι αρχικά ευστόχησε σε δύο βολές και μείωσε σε 75-73.

Στη συνέχεια το Ρέθυμνο πίεσε και κατάφερε να κλέψει με τον Χριστοδούλου και ο Μούντι κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και πάλι σε 2/2 βολές και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (75-76). Ο Πόσλεϊ πήρε την ευθύνη πάνω του και κέρδισε φάουλ και δύο βολές 7,3” πριν το τέλος. Ο Πόσλεϊ πέτυχε 1/2 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Οι δύο ομάδες στην παράταση στα 3΄30″ σκόραραν μόνο με βολές. Ο Κόροιβος κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις (81-77), αλλά ένα φάουλ στον Μούντι σε προσπάθεια για τρεις, έφερε και πάλι την κρητική ομάδα σε απόσταση αναπνοής (81-80). Ο Σκουλίδας και πάλι με βολές ανέβασε τη διαφορά στους 3 (83-80).

Ο εκπληκτικός Μούντι με καλάθι μείωσε εκ νέου στον έναν πόντο (83-82), αλλά ο Σπυριδονίδης με τρίποντο έβαλε τον Κόροιβο μπροστά με τέσσερις (86-82). Ο Μούντι και πάλι με βολές μείωσε στους 2 (86-84). Ο Σπυριδονίδης με τη σειρά του αστόχησε σε δύο βολές και ο Μούντι με δύο βολές έφτασε τους 39 πόντους και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση (86-86).

Ο Ντάνιελς στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό κάρφωμα και έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο (86-88). Ο απίστευτος Μούντι συνέχισε να σκοράρει με όποιον τρόπο ήθελε και με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 5 πόντων στην κρητική ομάδα (86-91). Ο Κόροιβος απάντησε και με σερί 5-0 ισοφάρισε ξανά το ματς (91-91).

Πόσλεϊ και Μούντι το είχαν πάρει προσωπικά και προσπαθούσαν να δώσουν τη νίκη στις ομάδες τους (95-95). Το Ρέθυμνο 53” πριν το τέλος με καλάθι του Ντάνιελς πέρασε μπροστά (95-97). Ο Κάρσον απάντησε με τρίποντο (98-97) και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Αμερικανός αξιοποίησε μόνο τη μία βολή (99-97). Τη σκυτάλη στις βολές πήρε ο Πόσλεϊ, ο οποίος με 1/2 έκανε το 100-97.

Ο Μούντι, που ήταν ο κορυφαίος των κρητικών, αποδείχθηκε μοιραίος καθώς αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε νέα παράταση. Ο Κόροιβος πέτυχε ακόμη 2 βολές και κέρδισε τελικώς με 102-97.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76, 86-86 α΄παράταση, 102-97 β΄παράταση
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος: Ντεκόζι 18 (1), Κάρσον 20 (2), Πόσλεϊ 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδονίδης 7 (1), Χάινς 15 (2), Φλόρβεους 4
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16, Γκούντγουϊν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44 (4), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4), Μόρισον 9 (1)