Με 36 πόντους του απίστευτου Ντούβνιακ πέρασε το Ρέθυμνο από το Αλεξάνδρειο, 71-73 τον Άρη!

Ούρος Ντούβνιακ

Με 36 πόντους του Ούρος Ντούβνιακ (με 10/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/8 βολές) το Ρέθυμνο Aegean πέρασε από την έδρα του Άρη Θεσσαλονίκης. Πολύ καλός και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 14 πόντους , 5 ριμπάουντ και 5 τάπες!

Ο αγώνας

Πραγματοποιώντας μία αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο κατάφερε να φύγει με το “διπλό” από το “Αλεξάνδρειο”, καθώς επικράτησε του Άρη με 73-71. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον Ντούβνιακ (36 πόντους), κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μία εντυπωσιακή ανατροπή, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να πάρει το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και τα κατάφερε παρά την αντίσταση που προέβαλε ο σύλλογος από το Ρέθυμνο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν για λίγο το προβάδισμα, ωστόσο προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-15, πραγματοποιώντας ένα σερί 9-0.

Στη συνέχεια μάλιστα ο Άρης κατάφερε να πάρει μια μεγαλύτερη διαφορά απέναντι στο Ρέθυμνο που δεν βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου, κατάφερε να βρεθεί ακόμα και στο +14, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 40-26.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Στέργιου Κουφού προσπάθησαν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι. Οι προσπάθειές τους όμως δεν καρποφόρησαν, καθώς ο Άρης συνέχισε να έχει το προβάδισμα και μία καλή διαφορά απέναντι στον σύλλογο από την Κρήτη. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 60-49, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσπάθειά τους, έτσι ώστε να μπουν και πάλι στο… κόλπο της νίκης.

Και με αντεπίθεση διαρκείας τα κατάφερε, καθώς δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού ισοφάρισε σε 68-68, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα, πραγματοποιώντας ένα σερί 11-0. Μάλιστα στο τέλος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ακόμα και τη νίκη με 73-71, κατακτώντας δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 13 (3), Χαντ 9, Πελεκάνος 12 (2), Βεζένκοφ 13, Ασημακόπουλος 12 (2), Χαρίσης 4, Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8 (1), Τσακαλέρης.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8 (1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36 (3), Κόμματος 5, Κάρτερ 8 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14 (1).

πηγή:  basketblog.gr