ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με επιτυχία το 1o Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Τένις Πράσινου Γηπέδου στο Ρέθυμνο

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 2 Απριλίου το 1ο Παγκρήτιο Τουρνουά Πράσινης μπάλας στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου.

oar-tournoua-prasinou (1)

Οι αγώνες ήταν προγραμματισμένοι να διεξαχθούν σε δύο ημέρες αλλά η πρόγνωση της ΕΜΥ για άστατο καιρό το Σάββατο 1 Απριλίου οδήγησε τους διοργανωτές στην απόφαση της διεξαγωγής τους σε μία ημέρα προς αποφυγή ταλαιπωρίας.

Συνολικά 33 παιδιά γεννημένα το 2007-2008 από Ομίλους όλης της Κρήτης πήραν μέρος στο πρωτάθλημα. Πιο αναλυτικά, τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο κατηγορίες : Αγόρια (20) και Κορίτσια (13), όπου μετά έγινε όμιλος των 3 ή 4 αθλητών σε κάθε κατηγορία και ακολουθήθηκε το σύστημα round robin (όλοι με όλους σε κάθε όμιλο).Στη συνέχεια, οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου σχημάτισαν ένα ταμπλό και διεξήχθησαν αγώνες μονού αποκλεισμού (knock out).

oar-tournoua-prasinou (2)

Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ρεθύμνου πήρε μέρος με 7 αθλητές του (6 αγόρια, 1 κορίτσι), μαχόμενοι στους ομίλους για μια θέση στο κυρίως ταμπλό. Όλοι οι αθλητές μας πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις, ενώ ξεχώρισαν οι Ηλιάκη Αθηνά , Μαυρομάτης Μιχάλης και Αλεξανδρινός Έκτορας. Οι Μαυρομάτης και Αλεξανδρινός έφτασαν μέχρι την οκτάδα της διοργάνωσης. Όπου και αποκλείστηκαν από τους φιναλίστ, ενώ η Ηλιάκη Αθηνά έφτασε μέχρι τον τελικό, πραγματοποιώντας μία σειρά από πολύ καλούς αγώνες.

Σημαντική, λοιπόν, διάκριση για την αθλήτρια του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου, που πήρε την 2η θέση στο 1ο ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ, ξεκινώντας έτσι δυναμικά τις αγωνιστικές της « υποχρεώσεις » για το 2017.