Με τη δέουσα εκκλησιαστική τάξη και λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος στο Ατσιπόπουλο, την Κυριακή των Βαΐων, 9η Απριλίου 2023, η πανηγυρική εις Ιερουσαλήμ είσοδος του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, με Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και Λιτάνευση της Βαϊοφόρου.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Πρόδρομος, ευλόγησε τα βαγιά των φοινίκων, τέλεσε τη Θεία Λειτουργία και κήρυξε τον θείο λόγο.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, ο Σεβασμιώτατος προέστη της Ιεράς Λιτάνευσης της εικόνος της Βαϊοφόρου στα σοκάκια του Ατσιποπούλου, όπως επιτάσσει το παλαιό έθος της Ενορίας, ευλογώντας το χωριό. Της Ιεράς πομπής προηγείτο παιανίζοντας η Μπάντα της Φιλαρμονικής του Δήμου Ρεθύμνης καθώς και νέοι και νέες του Πολιτιστικού Συλλόγου Ατσιποπούλου και του Λαογραφικού Ομίλου Κρήτης «Νικηφόρος Φωκάς», με παραδοσιακές κρητικές στολές.
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/04/kyriaki.vaiwn-5-1024x768.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/04/kyriaki.vaiwn-13-1024x768.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/04/kyriaki.vaiwn-11-1024x768.jpg)
![](https://rethemnos.gr/wp-content/uploads/2023/04/kyriaki.vaiwn-16-1024x691.jpg)
Στη Θεία Λειτουργία και τη Λιτανεία έδωσαν το παρών οι άρχοντες του τόπου μας· η Αντιπεριφερειάρχης της Περιφερειακής Ενότητος Ρεθύμνης κ. Μαρία Λιονή, ο Δήμαρχος Ρεθύμνης κ. Γεώργιος Μαρινάκης, ο Ανώτερος Στρατιωτικός Διοικητής Ρεθύμνης, Αντισυνταγματάρχης Πεζικού κ. Κωνσταντίνος Ζαφείρης, ο Λιμενάρχης Ρεθύμνης, Αντιπλοίαρχος κ. Κωνσταντίνος Καστρινάκης, η Πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Ρεθύμνης κ. Ειρήνη Κουτσαλεδάκη, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητος Ατσιποπούλου κ. Αλέξανδρος Παπαλεξάκης, ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Ατσιποπούλου κ. Μιχάλης Σπιθουράκης καθώς και πλήθος πιστών.